در دنیای دکوراسیون داخلی، انواع متفاوتی از سبک های چیدمانی وجود دارد که هر کدام با داشتن معیارها و ویژگی‌های متمایز خود، برای قشر خاصی از افراد و یا حتی فضاها مناسب خواهد بود. با افزایش چشمگیر منازل آپارتمانی و کمبود فضای منازل، پذیرایی‌هایی به شکل مستطیل، چیزی هستند که در اکثر خانم‌ها با آن مواجه هستیم. اما آیا با چالش‌های چیدمانی در این فضاها آشنایی کافی دارید؟ در این مقاله قصد داریم تا با بررسی نحوه‌ی دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل، با چالش‌های این نوع از فضاها بیشتر آشنا شویم و در نهایت با ترفندهای آن نیز آشنا شویم. اگر شما هم جز افرادی هستید که با این چالش روبرو شدید، بهتر است که تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 9 دقیقه می‌باشد.

توجه به دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

همانطور که پیشتر اشاره کردیم منازلی با متراژ کم و اغلب با پذیرایی مستطیلی، از حمله مواردی هستند که رو به روز در حال افزایش هستند و از این رو اکثر افرادی که به دکوراسیون منزل خود اهمیت می‌دهند با چالش‌های چیدمانی در این منازل آشنا خواهد بود و نحوه‌ی قرار دادن مبلمان، انتخاب رنگ مناسب و در نهایت چیدمان همه‌س این موارد با هم، از جمله دغدغه‌های اصلی افراد خواهد بود. به این منظور برخی از نکات وجود دارد که با رعایت کردن آنها می‌توانیم تا حد زیادی فضایی متناسب تر در سالن پذیرایی ایجاد کنیم. در ادامه‌ی مقاله به بررسی برخی از مهم‌ترین نکات برای چیدمان پذیرایی مستطیل شکل خواهیم پرداخت و هر کدام را به صورت جداگانه تحلیل خواهیم کرد. 

توجه به دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل
توجه به دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

انتخاب و چیدمان مبلمان 

یکی از اولین و البته مهمترین مواردی که می‌توان در هنگام چیدمان دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل به آن اشاره کرد، انتخاب و استفاده درست از مبلمان خواهد بود. یکی از نکاتی که در این نوع از منازل وجود دارد، چالش کمبود فضا است. به همین دلیل خرید انواع مبلمان ال و یا راحتی می‌تواند به عنوان گزینه‌ای مناسب د نظر گرفته شود. در هنگام خرید مبل به ابعاد و اندازه‌ی آن توجه کنید و چیدمان آن را به درست‌ترین حالت ممکن، انتخاب کنید. از این رو یکی از روش‌هایی که می‌توانید از آن برای چیدمان بهتر استفاده کنید، چیدمان درست منزل خواهد بود. روش‌های بسیاری برای این کار وجود خواهد داشت که با انتخاب مورد مناسب منزلتان نتیجه‌ی دلخواه ایجاد خواهد شد. به این منظور پیشنهاد می‌شود که مبلمان را در گوشه‌ای  از دیوار بچینید و نقطه‌ی کانونی  دکوراسیون داخلی منزل خود را ایجاد کنید. 

توجه به نحویه‌ی چیدمان مبلمان در سالن پذیرایی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در نتیجه‌ی به دست آمده داشته باشد.
توجه به نحویه‌ی چیدمان مبلمان در سالن پذیرایی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در نتیجه‌ی به دست آمده داشته باشد.

نکاتی برای انتخاب بهتر مبلمان برای پذیرایی مستطیلی

در این مورد بهتر است که همواره به ابعاد مبلمان توجه کنید. مبل های سلطنتی و حجیم نه تنها فضای پذیرایی را اشغال خواهند کرد، بلکه باعث بد جلوه دادن دکوراسیون نیز خواهد شد. از طرفی استفاده از مبل های بسیار باریک و کوچک، آن طور که باید، برا دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل مناسب نخواهد بود.در این خصوص تعادل را در نظر گرفته و سعی کنید که مبلمانی با متناسب‌ترین رنگ و ابعاد را برای خانه‌ی خود در نظر بگیرید.

با مراجعه به فروشگاه اینترنتی مبلیران می‌توانید از انواع مدل‌های مبل راحتی دیدم کرده و در صورت تمایل با کارشناسان مجرب مبلیران در ارتباط باشید.

انتخاب رنگ‌های روشن برای منزل 

یکی از چالش‌های اصلی در هنگام چیدمان دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل این است که چگونه فضای. ر دسترس را دلبازتر کنیم؟ در این خصوص یک راه حل اصلی وجود دارد و آن این است که طیف‌های روشن جز اولین گزینه‌های شما باشند. این رنگ‌ها به تنهایی می‌توانندفضای منزل را بزرگ‌تر نشان داده و علیرغم  کمبود فضای مناسب برای چیدمان، این ضعف را تا حدودی پوشش دهند. رنگ‌هایی مانند سفید، شیری و کنی استخوانی به عنوان بهترین رنگ‌ها در حین چیدمان و دکور کردن فضاهای این چنینی شناخته می‌شوند. در کنار این موارد سعی کنید تا از اکسسوری هایی استفاده کنید که به ایجاد کردن هارمونی و جلوه‌ی بصری بهتر کمک کنند و البته از رنگ‌های روشن بهره مند باشند. در این خصوص می‌توان به انواع مختلف آیینه اشاره کرد. 

با انتخاب طیف رنگی مناسب در فضاهای داخلی منزل می‌توان هارمونی مناسبی با سایر المان‌های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی ایجاد کرد.
با انتخاب طیف رنگی مناسب در فضاهای داخلی منزل می‌توان هارمونی مناسبی با سایر المان‌های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی ایجاد کرد.

ایجاد کردن تعادل در رنگ‌های مورد استفاده 

در مرحله‌ی بعدی باید به نحوی تعادل را در فضای خانه ایجاد کنید. در این خصوص می‌توانید از رنگ‌های گرم و سرد د کنار همدیگر استفاده کرده و با بازی کردن با آنها، چیدمان بهتری ایجاد کنید. این مورد یکی از تکنیک‌های بسیار پرطرفدار و البته کم هزینه خواهد بود که با استفاده کردن از آن می‌توان نتیجه‌ی دلخواه را کسب کرد. با استفاده از این روش نیز این امکان وجود دارند که در هر زمانی، با ایجاد تغییری کوچک، دکوراسیون تازه‌ای را ایجاد کنید.

نمونه‌ای از ایجاد کردن تعادل در رنگ‌های مورد استفاده 
نمونه‌ای از ایجاد کردن تعادل در رنگ‌های مورد استفاده

تاثیر آیینه‌ها در چیدمان دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آیینه انعکاس تصاویر و همچنین نور موجود در فضای اطراف خواهد بود. از همین ویژگی‌ این المان می‌تدپنیم در دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل استفاده کنیم. انواع آیینه‌های دیواری و قدی با طراحی مدرن می‌توانند انتخاب مناسبی برای این منازل باشند. 

این را هم بخوانید: با این ۵ نکته محل مناسب آینه در منزل را بهتر بشناسید!

چیدمان تلویزیون در پذیرایی مستطیلی

به عنوان یکی از چالش برانگیزترین مراحل چیدمان پذیرایی مستطیل شکل، پیدا کردن مکانی مناسب برای قرار دادن تلویزیون خواهد بود. به دلیل کشیدگی بیش از حد این فضاها معمولا بهتر است که میز تلویزیونی با ابعاد و طراحی متناسب در نظر گرفت. 

نحوه‌ی درست چیدمان تلویزیون در پذیرایی مستطیلی
نحوه‌ی درست چیدمان تلویزیون در پذیرایی مستطیلی

نورپردازی را در نظر بگیرید 

به عنوان آخرین نکته برای چیدمان دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل باید به نورپردازی توجه ویژه‌ای داشته باشید. به این منظور از انواع مختلف آباژور با رنگ‌های روشن استفاده کنید و از خلاقیت خود بهره بگیرید. در کنار این موارد استفاده از هالوژن‌هایی با آرایش مناسب با دکوراسیون داخلی منزلتان، زیبایی فضای اطراف را دو چندان خواهد کرد. 

این را هم بخوانید: ۵ نکته برای نورپردازی در منزل در سال ۲۰۲۴!

تاثیر نورپردازی مناسب در منازل مستطیل شکل
تاثیر نورپردازی مناسب در منازل مستطیل شکل

داشتن دکوراسیون داخلی زیبا و ایده‌آل برای هر فردی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. از این رو ممکن است که منزل شما هم مانند افراد بسیار دیگری به حالت مستطیل شکل طراحی شده باشد. با این تفاسیر شناخت نحوه‌ی دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل از جمله مواردی خواهد بود که تاثیر مستقیمی در جلوه‌ی نهایی منزل خواهد داشت. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی ویژگی‌ها و چگونگی ایجاد دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل، با استانداردهای این سبک چیدمان آشنایی بیشتری پیدا کنیم. در نهایت با رعایت کردن موارد فوق، نتیجه‌ای مطابق با سلیقه و البته استاندارد‌های حوزه دکوراسیون داخلی خواهیم داشت.