در صنعت دکوراسیون داخلی سبک‌های بسیاری وجود دارند که هر کدام با داشتن ویژگی‌های خاص خود، از دیگری متمایز هستند. با گذشت زمان و ورود به دهه‌ی نود میلادی، چیدمانی نوین در دکوراسیون داخلی ظاهر شد که طرفداران بسیاری را نیز به خود جلب کرد. در این خصوص می‌بایست با شناختن بیشتر سبک معاصر در دکوراسیون داخلی، به ویژگی‌های متمایز آن نسبت به سایر آشنا شویم. با این تفاسیر ممکن است که شما هم جز افرادی باشید قصد دارد در این خصوص اطلاعات بیشتری کسب کنند. از این‌رو در این مقاله قصد داریم تا با بررسی سبک معاصر در دکوراسیون داخلی، ویژگی‌های آن را به طور کامل مورد بررسی قرار داده و با نحوه‌ی اجرای آن در منزل آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

سبک معاصر در دکوراسیون داخلی

تا حدودی می‌توان از نام این نوع از چیدمان آشنایی پیدا کرد. سبک معاصر در حدود سال 1970 ایجاد شد و پس از آن، تغییرات زیادی را در ساختار خود شاهد بوده است. طبیعی است که اجرای این نوع چیدمان نیازمند دقت و ظرافت فراوانی دارد تا نتیجه‌ی مطلوب حاصل شود. در ادامه نیز قصد داریم تا با برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های موجود د این نوع چیدمان آشنا شویم و در صورت دلخواه، با استانداردهای آن، چیدمانی زیبا داشته باشیم. بین موارد تا حد بسیاری به سبک مدرن و مینیمال نزدیک هستند اما با داشتن تفاوت‌های جزئی، تاثیر بسیار زیادی در نتیجه‌ی نهایی خواهد گذاشت. در این خصوص بهتر است به این مورد توجه داشته باشید که نحوه‌ی استفاده و طریقه‌ی چیدمان، از جمله اصلی‌ترین ملاک‌های سبک معاصر در دکوراسیون داخلی خواهند بود.

سبک معاصر در دکوراسیون داخلی
سبک معاصر در دکوراسیون داخلی

استفاده از اشکال هندسی، ترجیحا ساده

در بسیاری از منازلی که از این نوع چیدمان استفاده می‌کنند، مواردی وجود دارد که در تمامی آنها مشترک خواهد بود و به عنوان یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها از آن یاد خواهد شد. برای داشتن چیدمانی با سبک معاصر بهتر است که از اشکال هندسی استفاده کنید. نکته‌ای که در هنگام استفاده و بکارگیری از این ویژگی نیاز است، این است که تا حد امکان ساده و واضح فکر کنید. از خطوط و اشکال ساده استفاده کنید و سعی کنید که در این خصوص افراط نکنید. به جرات می‌توان گفت که رعایت این نکته به تنهایی تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی منزلتان خواهد گذاشت.

استفاده از اشکال هندسی، ترجیحا ساده
استفاده از اشکال هندسی، ترجیحا ساده

رنگ‌های خنثی در سبک معاصر در دکوراسیون داخلی

همانطور که می‌دانید، تاثیر بالای رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزل از کسی پوشیده نیست. به همین دلیل می توان انتظار داشت که این مورد نیز در سبک معاصر از اهمیت بالایی برخوردار باشد. به همین دلیل انتخاب پالت‌های رنگی خنثی مانند سفید، مشکی و حتی خاکستری به عنوان پایه دکوراسیون به عنوان بهترین موارد شناخته خواهند شد. استفاده از این رنگ‌ها در المان‌هایی مانند انواع مبل راحتی، دیوار‌ها و یا حتی اکسسوری های مورد استفاده بیشترین زیبایی را به محیط خانه القا خواهند کرد.

خرید انواع مبل راحتی از فروشگاه اینترنتی مبلیران با بهترین کیفیت امکان پذیر خواهد بود. استفاده از مبل راحتی مناسب از جمله موارد اصلی برای ایجاد سبک معاصر در دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. از طریق شماره ۱۴۵۹ با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

تا حد زیادی مینیمال فکر کنید

به عنوان یک قاعده و قانون کلی، رعایت کردن استانداردهای سبک مینیمال از حمله موارد مهمی هستند که در ایجاد سبک معاصر در دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می‌گیرد. استفاده درست و بجا از المان‌های متفاوت در کنار هم نکته‌ی کلیدی این سبک است.

تا حد زیادی مینیمال فکر کنید
تا حد زیادی مینیمال فکر کنید

متریال طبیعی را نیز استفاده کنید

ایجاد کردن سبک معاصر در دکوراسیون داخلی مستلزم استفاده درست از متریال‌های مناسب است. از این رو توصیه می‌شود که از انواع مختلف سنگ، بتن و حتی کل و گیاه برای تزیین منزل استفاده کنید. این موارد هم قیمت ارزانی داشته و هم تاثیر بسیاری در نتیجه‌ی دکوراسیون خواهد داشت.

متریال طبیعی را نیز استفاده کنید
متریال طبیعی را نیز استفاده کنید

نحوه‌ی چیدمان داخلی

از جمله موارد مهمی که ممکن است در هنگام ایجاد این سبک از قلم بیافتد، نحوه‌ی چیدمان مناسب آن در منزل خواهد بود. در این خصوص بهتر که سعی کنید متناسب‌ترین آرایش را برای المان‌های مختلف در نظر بگیرید. در این بین پلان منزل نیز تاثیر کلیدی خواهد داشت. اما آیا می‌دانید که چه اصولی را باید رعایت کنید؟ جواب به این پرسش تا حدی کلی خواهد بود اما کاملا کاربردی. سعی کنید که با ایجاد کردن نقطه‌ی کانونی در خانه، از فضاهای پرت و خلوت بیشتری استفاده را داشته باشید. همیشه به این نکته توجه کنید که سادگی یکی از مهم‌ترین اصولی است که باید مورد توجه قرار دهید.

این را هم بخوانید: دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل را چگونه ایجاد کنیم؟

نحوه‌ی چیدمان داخلی
نحوه‌ی چیدمان داخلی

به نحوه‌ی نور پردازی در سبک معاصر توجه کنید

روش‌های بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن، در عین هزینه کم، نتیجه‌ی مطلوب را ایجاد کرد. از آنجا که نورپردازی اهمیت بسیاری در ایجاد کردن سبک معاصر در دکوراسیون داخلی خواهد داشت، با روش‌های متعددی اقدام به اجرای آن کنید. انواع مختلف لامپ‌های هالوژن و LED از جمله موارد مهم و موثر در اجرای این سبک در منزل خواهد داشت.

این را هم بخوانید: ۵ نکته برای نورپردازی در منزل در سال ۲۰۲۴!

به نحوه‌ی نور پردازی در سبک معاصر توجه کنید
به نحوه‌ی نور پردازی در سبک معاصر توجه کنید

تفاوت سبک معاصر با دکوراسیون مدرن

ممکن است که افراد زیادی این دو سبک متفاوت را با هم اشتباه بگیرند. با اینکه شباهت‌های بسیاری بین این دو مورد وجود دارد، تفاوت‌های فاحشی نیز دارند. یکی از این موارد نحوه‌ی استفاده از متریال‌های متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در سبک مدرن از گیاهان و عناصر طبیعی بیشتر استفاده میشود اما در سبک معاصر از انواع فلزات، سنگ و شیشه برای تکمیل کردن فضا استفاده می‌شود. درست است که نتیجه‌ی به دست آمده تا حد زیادی به یکدیگر شباهت دارند اما با نتایج متفاوتی همراه خواهند بود.

تفاوت سبک معاصر با دکوراسیون مدرن
تفاوت سبک معاصر با دکوراسیون مدرن

سبک معاصر در دکوراسیون داخلی با داشتن ویژگی‌های متعددی به یکی از علاقه‌مندی افراد تبدیل شده است. در این خصوص شناخت و رعایت ویژگی‌های کلیدی آن می‌تواند نتایج شگفت انگیزی به همراه داشته باشد. استفاده از مبلمان مناسب در کنار استفاده از پالت رنگی خنثی، متریال‌های بتنی و شیشه‌ای از موارد سازنده این سبک در منزل هستند. در کنار این موارد نورپردازی مناسب و استفاده درست و به اندازه از اشکال هندسی ساده هم به ایجاد کردن فضایی بهتر کمک خواهند کرد. در این مقاله به بررسی ویژگیهای سبک معاصر در دکوراسیون داخلی منزل پرداختیم و با استانداردهای آن برای اجرای بهتر آشنا شدیم.