در دنیای دکوراسیون داخلی، موارد بی‌شماری وجود دارند که با استفاده کردن از آنها می‌توان فضای داخلی منزل را به طرز شگفت آوری زیبا و خاص نشان داد. استفاده از انواع لوازم دکوراتیو، سبک‌های مختلف مبلمان، میز ناهارخوری و… همگی از جمله مواردی هستند که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما شاید تا به حال دقت و توجه کافی را به سایر موارد تاثیر گذار و مهم صرف نکرده باشید. در حقیقت نورپردازی در منزل یکی از روش‌هایی است که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی محیط خانه ایفا خواهد کرد. با صرف زمان و کمی حوصله، می‌توان به این قضیه پی برد که استفاده از نورپردازی مناسب در خانه باعث ایجاد زیبایی و همچنین جذابیت بصری خواهد شد. از این رو در این مقاله قصد داریم تا با روش‌های نورپردازی در منزل، آشنا شده و بتوانیم از آنها در دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنیم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

5 نکته برای نورپردازی در منزل در سال 2024!
5 نکته برای نورپردازی در منزل در سال 2024!

چرا باید به نورپردازی در منزل توجه شود؟

طراحان و فعالان حوزه دکوراسیون داخلی، سالها است که به اهمیت نورپردازی در منزل پی برده‌اند. شاید تا کنون اطلاعات دقیقی از اهمیت این مورد در منزل نداشته‌ باشید، اما باید بدانید که یکی از حقه‌های بصری در هر محیط بسته‌ای، به نحوه‌ی نورپردازی آن بستگی دارد. به طور مثال با استفاده از روش‌های صحیح نورپردازی و رعایت نکات مرتبط با آن، می‌تواند باعث بزرگ‌تر دیده شدن سالن‌های پذیرایی کوچک بشود. در حالت کلی اگر قصد تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود را داشته باشید، با استفاده از این تکنیک‌های نورپردازی می‌توانید تا حد زیادی از هدر رفت هزینه جلوگیری کرده و در نهایت با صرف هزینه‌ی کم، بهترین نتیجه را رقم بزنید. به همین دلیل نورپردازی در منزل یکی از روش‌های تغییر دکوراسیون داخلی با کمترین هزینه به شمار می‌آید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین این روش‌ها خواهیم پرداخت و هر کدام را مورد بررسی کامل قرار می‌دهیم. 

چرا باید به نورپردازی در منزل توجه شود؟
چرا باید به نورپردازی در منزل توجه شود؟

به رنگ نور توجه کنید

برای شروع کار نورپردازی صحیح در منزل، باید به رنگ نور توجه ویژه‌ای از خود نشان دهید. شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا با وجود نکات بی‌شماری که در این خصوص وجود دارد، در ابتدای کار باید به این مورد پرداخت. جواب بسیار ساده است. اگر كمی به فضای دکوراسیون داخلی خود توجه کنید، حتما به بزرگی یا کوچک بودن آن پی خواهید برد. متراژ منزل از جمله مواردی است که رابطه‌ی مستقیمی با رنگ نور خواهد داشت. اگر منزل شما کوچک باشد، بهترین گزینه استفاده از نورپردازی سفید در خانه خواهد بود. با انجام این کار می‌توانید به راحتی فضای اتاق نشیمن خود را بزرگ‌تر جلوه داده و تاثیر مثبت آن را در روحیه خود مشاهده کنید. 

به رنگ نور توجه کنید
به رنگ نور توجه کنید

به همین ترتیب، با استفاده از همین قانون، می‌توانید تصمیمات مناسب‌تری در خصوص نورپردازی در منزل با متراژ بزرگ داشته باشید. معمولا به علت داشتن متراژ بالای فضای اتاق پذیرایی، استفاده از سبک دکوراسیون و مبلمان کلاسیک، بیشتر خواهد شد. پس در این موقعیت، آزاد هستید که از بین رنگ‌های سفید و یا لامپ‌های زرد، موردی را انتخاب کنید که بیشترین تطابق را با سالن پذیرایی شما داشته باشد. هر چقدر که با دقت و حوصله به این مورد توجه کنید، نتیجه‌ی بهترین نیز دریافت خواهید کرد. 

برای نورپردازی در منزل نقطه‌ی کانونی را مشخص کنید

در طراحی دکوراسیون داخلی، موارد بی‌شماری وجود دارند که تاکید به داشتن نقطه‌ی کانونی در سالن پذیرایی می‌کنند. استفاده از مبلمان برای ایجاد فضای کانونی، تنها زمانی کامل می‌شود که با نورپردازی مناسب از آن پشتیبانی و حمایت کنیم. احتمالا در چیدمان میز ناهارخوری و حتی مبلمان راحتی و کلاسیک، بارها با این نکته‌ی مهم برخورد داشته‌ايد. با ايجاد كردن زاويه‌ی تابش نور و همچنین متمرکز کردن آن در قسمتی خاص، می‌تواند به آراستگی بیشتر منزل کمک کند. استفاده درست از این تکنیک می‌تواند با جدا کردن بخش‌های کاربردی منزل در یک فضای فیزیکی، علاوه بر زیبایی، به کاربرد درست نیز کمک کند.

برای نورپردازی در منزل نقطه‌ی کانونی را مشخص کنید
برای نورپردازی در منزل نقطه‌ی کانونی را مشخص کنید

نورپردازی در منزل و ابعاد لامپ‌ها

تناسب و همخوانی در دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در هر منزلی، استفاده از آیتم‌ها و عناصر با ابعاد و اندازه‌ی مناسب، از جمله نکات مهمی است که به صورت ناخواسته، به آن توجه فراوانی می‌شود. نورپردازی در منزل نیز از این قاعده جدا نبوده حتی تاثیر بسیار بالایی نیز از آن دریافت می‌کند. در این خصوص استفاده از لامپ‌ها، لوستر‌ها و سایر آیتم‌های مشابه، باید با توجه به متراژ خانه، سبک دکوراسیون داخلی و البته میزان نیاز نورپردازی بستگی دارد. هرچقدر که تناسب بین اجزا و لامپ‌ها برقرار باشد، نتیجه‌ی بهترین نیز حاصل خواهد شد. 

نورپردازی در منزل و ابعاد لامپ‌ها
نورپردازی در منزل و ابعاد لامپ‌ها

این را هم بخوانید: این ۵ نکته را هنگام خرید لوستر برای پذیرایی ۳۰ متری در نظر بگیرید!

از ریسه‌ها و لامپ‌های توکار استفاده کنید.

در اکثر مواقع، در منازلی با دکوراسیون داخلی مدرن، شاهد استفاده از عناصری خاص برای نورپردازی بوده‌ایم. به طور مثال استفاده از ریسه‌های رنگی، لامپ‌های LED و سایر عناصر مشابه، می‌تواند با ایجاد کردن فضایی خاص، آرامش و زیبایی محیط را دو چندان کند. به همین دلیل در این مورد نیز می‌توانید راه‌های گوناگون را امتحان کرده و در نهایت مناسب‌ترین آن را برای منزل خود انتخاب و از آن استفاده کنید. کناره‌های دیوار، میز ناهارخوری و آشپزخانه از جمله مکان‌هایی هستند که امروزه برای نورپردازی از آنها استفاده می‌شود. 

از ریسه‌ها و لامپ‌های توکار استفاده کنید.
از ریسه‌ها و لامپ‌های توکار استفاده کنید.

نورپردازی راه‌رو و ورودی منزل را جدی بگیرید

به عنوان نکته‌ی آخر باید بدانید که تنها توجه به اتاق نشیمن، زیبایی بصری منزل را به حد کمال خود نخواهد رساند. پس بهتر است که با توجه به بخش‌های دیگری از منزل، به زیباتر شدن منزل کمک کرد. استفاده از انواع مختلف آباژور با توجه به سبک چیدممان دکوراسیون داخلی یکی از مواردی است که اگر به آن توجه کنید، منزلی با دکوراسیون داخلی زیبایی را ایجاد کرده‌اید.

نورپردازی راه‌رو و ورودی منزل را جدی بگیرید
نورپردازی راه‌رو و ورودی منزل را جدی بگیرید

دکوراسیون داخلی منازل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها، نقشی مهم در ایجاد کردن منزلی زیبا خواهد داشت. در این بین نورپردازی در منزل نیز اهمیت خود را بیش از پیش نشان داده است. استفاده از روش‌های مختلف نورپردازی آن هم با روش درست، می‌تواند منزلی زیبا ایجاد کند. توجه به مواردی مثال متراژ منزل، رنگ لامپ، استفاده از انواع هالوژن و … همگی از جمله مواردی هستند که با نورپردازی در منزل ارتباط زیادی دارند. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی روش‌ها و تکنیک‌های نورپردازی در منزل آشنا شده و بتوانیم به بهترین حالت ممکن از آنها در دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنیم.