امروزه سبک‌های بسیار زیادی برای دکوراسیون داخلی وجود دارند که می‌توانیم برای تزئین خانه از آنها استفاده کنیم. ایجاد کردن تجمل و شکوه برای افرادی که علاقه‌ی زیادی به سبک کلاسیک دارند، می‌تواند فضایی بسیار زیبا را در خانه خلق کند. سبک دکوراسیون ویکتوریایی نیز یکی از سبک‌های بسیار قدیمی و البته برگرفته از روش کلاسیک است که با ایجاد فضایی شیک و تجملی، دکوراسیون بی نقصی را خلق خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم تا با سبک دکوراسیون ویکتوریایی بیشتر آشنا شده و با عناصر مورد استفاده در آن، به ایجاد این سبک در دکوراسیون خانه بپردازیم. 

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 7 دقیقه می‌باشد.

همه چیز درباره <yoastmark class=

دکوراسیون ویکتوریایی چیست؟

خانه‌های سلطنتی و اشرافی انگلستان در سال‌های 1800 تا 1900، سر آغاز ایجاد این سبک دکوراسیون داخلی بودند. این سبک در طول گذر زمان به وسیله‌ی تجار و بازرگانان بسیاری به نواحی مختلف جغرافیایی نفوذ پیدا کرد و در نهایت، سبک دکوراسیون ویکتوریایی را ایجاد کرد. این مدل، با استفاده کردن از آیتم‌های گوناگون و ترکیب رنگ‌های خاص در کنار هم، باعث ایجاد فضایی تجملی و بسیار کلاسیک خواهد شد. گفتنی است که داشتن این دکوراسیون و پیاده سازی آن در منزل، همیشه با هزینه‌های بسیار زیادی همراه خواهد بود. 

این را هم بخوانید: همه چیز درباره دکوراسیون کلاسیک

چه عناصری در دکوراسیون ویکتوریایی مهم هستند؟

در هر سبک دکوراسیونی، مهم است که بدانیم از چه آیتم‌هایی استفاده کنیم. اما در این بین بعضی از دکوراسیون‌های داخلی هستند که به چیدمان و تناسب بسیار بیشتری که به نسبت سایر سبک‌ها نیاز دارند. سبک دکوراسیون ویکتوریایی نیز یکی از همین سبک‌ها است که با استفاده کردن از آیتم‌ها و عناصر خاص در خود، نیازمند اجرا و پیاده سازی دقیقی نیز دارد. رنگ‌ها، مبلمان کلاسیک، پرده و فرش‌ها از جمله مهم‌ترین اجزایی هستند که برای ایجاد این سبک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ترکیب درست و مناسب هر کدام از این موارد، می‌تواند به داشتن دکوراسیون داخلی ایده‌آل بسیار کمک کند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین عناصر در ایجاد دکوراسیون ویکتوریایی خواهیم پرداخت. 

 عناصر مهم در <yoastmark class=

تاثیر رنگ در دکوراسیون ویکتوریایی

در هر سبک دکوراسیونی، رنگ‌ها از بالاترین اهمیت برخوردار هستند. به همین علت در دکوراسیون هایی به سبک ویکتوریایی، مهم است که از ترکیب مناسبی از زنگ‌ها استفاده شود. همانند سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک، استفاده از رنگ‌های تیره مانند زرشکی، میشی، سبز و رنگ‌هایی از این دست، شما را تا حد زیادی به پیاده سازی دکوراسیون به سبک ویکتوریایی نزدیک خواهد کرد. معمولا از این رنگ‌ها برای تزئین دیوارها و همچنین سایز اجزای دکوری بسیار استفاده می‌شود. 

تاثیر رنگ در <yoastmark class=

استفاده از پرده و فرش 

یکی از اجرای مهم و تاثیر گذار در سبک دکوراسیون ویکتوریایی، استفاده درست و مناسب از پرده و فرش‌های متناسب با آن است. اکثرا استفاده از پرده‌های ضخیم بیشتر مورد پسند افرادی است که علاقه دارند تا این سبک را در منزل پیاده سازی کنند. هماهنگی پرده و فرش تا حد زیادی جلوه‌ی بسیار شیک و زیبایی به محیط خواهد داد. استفاده از فرش‌های ایرانی نیز می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه برای اجرای سبک دکوراسیون ویکتوریایی محسوب شود. 

استفاده از پرده و فرش 
استفاده از پرده و فرش

مبلمان کلاسیک در دکوراسیون ویکتورایی 

در هر سبک دکوراسیون داخلی، شاید به جرات بتوان گفت که مبلمان از جمله عناصر مهم و البته تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی به شمار می‌روند. دکوراسیون ویکتوریایی از جمله سبک‌هایی است که  با جلوه‌ی باشکوه و مجلل خود، در بین مردم رواج بسیاری پیدا کرد. از این رو  یکی از مناسب ترین مبلمان برای استفاده در این سبک، خرید مبلمان کلاسیک و چیدمان صحیح آن می‌باشد. 

مبلمان کلاسیک در دکوراسیون ویکتورایی 
مبلمان کلاسیک در دکوراسیون داخلی

این مبل‌ها با استفاده کردن از منبت کاری های بسیار زیبا و پارچه‌های طرح‌دار، از جمله انتخاب‌های مناسب برای دکور کردن منزل آن هم به سبک ویکتوریایی می‌باشند. 

استفاده از اکسسوری‌ها و دکوری

همانطور که می‌دانید استفاده از انواع اکسسوری و دکوری‌های مختلف در دکوراسیون‌های داخلی تاثیر بسیار زیادی دارند . به عنوان مثال بعد از اینکه تمام نکات گفته شده مانند مبل و فرش و همچنین ترکیب رنگی مناسب را در دکوراسیون ویکتوریایی در منزل  اجرا کردید، حال نوبت به استفاده از انواع اکسسوری و دکوری‌های متناسب با دکوراسیون داخلی می‌باشد. به عنوان نمونه استفاده از  انواع  شمع‌ها، لوستر و آباژورهای متناسب می‌توانند از جمله مواردی باشند که در زیبایی دکوراسیون و همچنین تکمیل کننده آن تاثیر بسیار زیادی داشته باشند.

امروزه انواع مختلفی از تابلوفرش‌ها و همچنين نقاشی هايی با سبک کلاسیک در بالاز موجود می‌باشند که می‌توانید با تهیه‌ی آنها، دکوراسیون ویکتوریایی خود را ایجاد کنید.

پوشش کف و دیوارها را در دکوراسیون ویکتوریایی جدی بگیرید 

به عنوان نکته‌ی آخر باید بدانید که علاوه بر موارد ذکر شده، نکاتی هستند که توجه به آنها می‌توانند تاثیر بسیار بالایی در جلوه‌ی نهایی سبک دکوراسیون ویکتوریایی داشته باشند. به عنوان مثال، در این دکوراسیون اشرافی، هیچ قسمتی از خانه بدون جزئیات رها نخواهد شد. گچ بری‌های سقف و تزئینات مرتبط با آنها یکی از مواردی است که در این سبک دکوراسیون بسیار رواج دارد. 

در این بین استفاده از کاغذ دیواری‌های طرح‌دار و ترکیب آنها با رنگ‌های متناسب در دکوراسیون داخلی نتیجه‌ی چشم نوازی را ارائه خواهد داد.

از خلاقیت خود استفاده کنید

یکی از اصولی که همواره در دکوراسیون به سبک ویکتوریایی به آن توجه شده است، تقسیم فضا در بخش‌های مختلف منزل می‌باشد. با استفاده کردن از کاغذ دیواری ‌های گوناگون می‌توانید با کمترین هزینه و وقت، به ایجاد این فضای زیبا در خانه بپردازید. به عنوان مثال استفاده از مبلمان در قسمت مرکزی سالن و جدا کردن آن از قسمت ناهارخوری از جمله تکنیک‌های ارزان قیمت و زیبا به شمار می‌رود. با اجرای این ترفند می‌توانید به بهتذین نحو ممکن، از هدر رفت هزینه نیز جلوگیری کنید.

پوشش کف و دیوارها را در دکوراسیون جدی بگیرید 
پوشش کف و دیوارها را در دکوراسیون جدی بگیرید

دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی یکی از سبک‌های زیبا و همچنین جا افتاده در بین طراحان دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. اما بهتر است بدانید که همانند بسیاری از دکوراسیون‌های داخلی دیگر، پیاده سازی این سبک نیز به دقت  و هنر کافی نیاز دارد. استفاده از رنگ‌های متناسب و تیره در کنار مبلمان کلاسیک و از همه مهم‌تر، تزئینات به کار در دیوار‌ها، همگی می‌توانند از جمله عناصر مهم و اصلی سازنده‌ی این سبک دکوراسیون داخلی باشند. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی سبک ویکتوریایی، عناصر مهم سازنده‌ی آن را بهتر شناخته. و از این پس بتوانیم به صورت درست و صحیح، بهترین چیدمان سبک دکوراسیون ویکتوریایی را در منزل اجرا کنیم.