ایران یکی از کشورهایی است که با داشتن فرهنگ و تمدن بسیار غنی، هنر و صنایع دستی فراوانی دارد. از این رو دکوراسیون به سبک ایرانی، ارتباط گسترده و ریشه‌داری با فرهنگ ملی و همچنین سلیقه‌ی ایرانیان دارد. دکوراسیون داخلی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در هر منزلی از اهمیت بالایی برخوردار  است. هر سبک چیدمانی در منزل، نشانگر فرهنگ و سلیقه‌ی افرادی است که در آن زندگی می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا با دکوراسیون به سبک ایرانی بیشتر آشنا شده و عناصر مهمی که در این سبک چیدمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند را بیشتر بشناسیم. استفاده از عناصر کلیدی و ضروری در این سبک دکوراسیون به داشتن فضایی زیبا و دلنشین کمک شایانی خواهد کرد. 

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

اجرای دکوراسیون ایرانی در منازل
اجرای دکوراسیون ایرانی در منازل

چه نکاتی را باید در دکوراسیون به سبک ایرانی رعایت کرد؟

سبک‌های مختلف دکواسیون داخلی یکی از مهم‌ترین مواردی است که ارتباط مستقیمی با فرهنگ کشورها دارد. از همین رو، ایران نیز با داشتن یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌ها، دکوراسیون بسیار زیبایی متناسب با علایق مردم خود دارد. استفاده از آیتم‌های سنتی-ایرانی، یکی از موارد مهمی است که برای داشتن دکوراسیون به این سبک، بسیار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در ادامه به برخی از مهم‌ترین عناصر و چگونگی استفاده از آنها در دکوراسیون به سبک ایرانی خواهیم پرداخت. 

اين را هم بخوانيد: چگونه دكوراسونی به سبک سنتی در منزل داشته باشیم؟

استفاده از فرش ایرانی

فرش‌ها در فرهنگ ایرانی-اسلامی از اهمیت فراوانی برخوردار هستند. فرش ایرانی یکی از مهم‌ترین صنایعی است که تجلی‌گر هنر و فرهنگ غنی ایرانی است. در هر منزلی، شاهد استفاده از فرش‌هایی هستیم که خود، بیانگر ذوق و سلیقه‌ی افراد می‌باشد. 

استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود
استفاده از فرش ایرانی در دکوراسیون ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود

به همین دلیل استفاده از فرش در دکوراسیون به سبک ایرانی، یکی از عناصر مهم و اصلی به شمار می‌رود. استفاده از فرش با متراژهای متناسب با فضای داخلی، این امکان را می‌دهد که زیبایی این عنصر در فضا حاکم باشد. 

رنگ قرمز به عناون یکی از پرطرفدار ترین رنگ، در بین فرش‌های ایرانی به شمار می‌رود. اصولا استفاده از طرح‌های سنتی در این هنر، از زیبایی بیشتری بهره‌مند خواهد بود. 

استفاده از ظرف مسی

فلز مس یکی از فلزهای پر مصرف در ایران می‌باشد. پشینه‌ی استفاده از این عنصر در فرهنگ ملی ما به دوران بسیار گذشته مربوط می‌شود. بعضی از شهرهای ایران مثل یزد و کرمان، به عنوان قطب اصلی این فلز شناخته می‌شوند. ظروف مسی با تلفیق سنت ایرانی و هنر، طی گذشت سالها، در سبک چیدمانی ایرانی آن هم به سبک سنتی راه پیدا کردند. 

استفاده از ظرف مسی در دکوراسیون به سبک ایرانی
استفاده از ظرف مسی

به همین دلیل از قصد دارید که دکوراسیون  به سبک ایرانی داشته باشید، بهتر است که از این آیتم برای تزئین فضای خانه‌ی خود استفاده کنید. دیگ‌های مسی یکی از نمونه‌های بازر استفاده از این عنصر تزئینی در دکوراسیون خانه به شمار می‌رود. 

استفاده از ظروف دستبافت و سنتی در دکوراسیون به سبک ایرانی

یکی دیگر از عناصر مهمی که در دکوراسیون به سبک ایرانی بسیار مورد  استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از انواع ظروف دستبافت و حصیری است. در حالت کلی هر عنصری که بیانگر فرهنگ غنی ایرانی باشد، در این دکوراسیون جای دارد. به عنوان نمونه، استفاده کردن از عناصر حصیری و دستبافت در قسمت‌های مختلف خانه، این امکان را به شما خواهد داد تا حد زیادی به چیدمان درست این فضا در خانه خود دست پیدا کنید. سبدهای دستبافت بیشتر مطعلق به شهرهای جنوبی کشور بوده و اگر قصد تهیه این آیتم را داشته باشید، بهتر است که سری به این شهر ها بزنید. 

استفاده از ظروف دستبافت و سنتی در دکوراسیون به چیدمان بهتر فضا کمک خواهد کرد
استفاده از ظروف دستبافت و سنتی در دکوراسیون به چیدمان بهتر فضا کمک خواهد کرد

استفاده از عناصر دستبافت یکی از قسمت‌های مهم و پراستفاده در دکوراسیون به سبک ایرانی خواهد بود و بیانگر حس طبیعت و الهام از آن را خواهد داشت. 

دکوراسیون به سبک ایرانی و پارچه‌های دستبافت

طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، یکی از بخش‌های اصلی در فرهنگ ایرانی می‌باشد. از آنجا که ایران به هنر خود، اهمیت بالایی می‌دهد، استفاده از پارچه‌های دستبافت و طرحدار، یکی از مواردی است که می‌تواند در داشتن این دکوراسیون داخلی به ما کمک کند. بته‌ جقه و ترمه‌های زیبا، دو نمونه از مهم‌ترین این طرح‌ها برای استفاده در عناصر مختلف خانه‌ مانند پرده‌ها میباشند. 

استفاده از پارچه‌های دستبافت
استفاده از پارچه‌های دستبافت

پشتی و مبل‌های راحتی 

یکی از آیتم‌هایی که به وفور در فرهنگ ایرانی و دکوراسیون آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، پشتی‌ها می‌باشند. اما به گذشت زمان این پشتی‌ها جای خود را به انواع مبل راحتی دادند. درست است که مبل‌ها به عنوان یکی از بخش‌های اصلی دکوراسیون به سبک ایرانی شناخته نمی‌شوند، اما امکان استفاده از آنها، البته با داشتن شرایطی، مجاز خواهد بود. 

پشتی و مبل‌های راحتی 
پشتی و مبل‌های راحتی

اگر نمی‌توانید از پشتی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید، از مبل‌های راحتی بهره‌ بگیرید که از طرح‌های سنتی ایرانی در بخش‌هایی از آن استفاده شده‌باشد. 

خرید جدیدترین مبل ها از فروشگاه مبلیران
خرید جدیدترین مبل ها از فروشگاه مبلیران

این به شما این امکان را خواهد داد تا علاوه بر زیبایی بصری، نظم و ترکیب این سبک از دکوراسیون را نیز حفظ کنید. در مواردی نیز تعمیر مبل و تغییر پارچه‌ی آن برای جلوگیری از تحمیل هزینه‌های گزاف برای خرید مبلمان، راه‌حلی مناسب می‌باشد. 

این را هم بخوانید: تعمیرات مبل از سراسر کشور توسط مبلیران!

استفاده از سرامیک و سفال 

ظروف سفالی و سرامیکی قدمت بسیار زیادی در فرهنگ ایرانی دارند. به همین منظور استفاده کردن از این عنصر برای تزئین فضای داخلی خانه، در اجرای دکوراسیون به سبک ایرانی، بسیار موثر خواهد بود. این ظروف معمولا از طرح‌های سنتی استفاده کرده و با فرهنگ ایرانی تناسب بسیار بالایی دارند. امروزه در شهرهایی مانند نطنز و یزد، استفاده از این عنصر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

استفاده از سرامیک و سفال 
استفاده از سرامیک و سفال

استفاده از گل و گیاه 

همانطور که می‌دانید،  گل‌ها تاثیر زیادی در مطبوع نگه داشتن فضای داخلی و همچنین شادابی و طراوت آن دارند. شاید جالب باشد که بدانید یکی از عناصر مهم در چیدمان ایرانی-سنتی، استفاده از انواع گل و گیاه در منزل می‌باشد. گل‌هايي مثل داوودی و نرگس در فرهنگ ایرانی نماد  نوروز و شادابی هستند. این عنصر در کنار مواردی مانند فرش و پشتی و سایر عناصر مورد استفاده در دکوراسیون ایرانی، می‌تواند ترکیب بسیار زیبایی را برای داشتن منزلی به سبک ایرانی ایفا کنند. 

استفاده از گل و گیاه 
استفاده از گل و گیاه

فضای سنتی و قدیمی تداعی گر فرهنگ و هنر اصیل ایرانی است. امروزه با ایجاد شدن سبک‌های مختلف برای دکوراسیون داخلی، هنوز هم دکوراسیون ایرانی یکی از سبک‌هایی است که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است. استفاده از برخی آیتم‌ها مانند فرش ایرانی، پشتی و حتی گل و گياه، تاثير بسيار زیادی در داشتن این سبک دکوراسیون داخلی به شمار می‌روند. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی دکوراسیون به سبک ایرانی، با عناصر اصلی آن آشنا شده و بتوانیم به درستی از آنها در منزل استفاده کنیم.