تمیزی و مرتب بودن دکوراسیون داخلی یکی از مواردی است که با توجه به آن، می‌توان تا مدت طولانی از اثاثیه و لوازم منزل استفاده کرد. اما چه چیزی باعث می‌شود که طول عمر لوازم منزل افزایش پیدا کند؟ با نگاهی دقیق‌تر نسبت به این پرسش درمی‌یابیم که با دانستن الزامات نگهداری درست، می‌توان در دراز مدت به نتیجه‌ی دلخواه دست پیدا کرد. همانطور که می‌دانید امروزه از المان‌های مختلفی برای چیدمان منزل استفاده می‌شود که از جمله مهم‌ترین آنها، می‌توان به انواع مبلمان اشاره داشت. اگر شما هم جز افرادی هستید که از سبک دکوراسیون مدرن در منزل استفاده می‌کنید، بهتر است بدانید که با دانستن روش‌های نگهداری از مبل راحتی می‌توان طول عمر و کارایی این المان را تا حد زیادی افزایش داد.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

از آنجا که دانستن این موارد می‌تواند تاثیر مستقیمی در ظاهر کلی دکوراسیون داخلی منزل ایفا کند، در این مقاله سعی داریم تا با بررسی نکات پیرامون نگهداری از مبل راحتی، با باید‌ها و نبایدهای این حوزه بیشتر آشنا شده و بتوانیم از آنها در زندگی روزمره خود استفاده کنیم. 

چرا نگهداری از مبل راحتی اهمیت دارد؟ 

همه‌ی ما می‌دانیم که با استفاده‌ی درست از هر چیزی می‌توان علاوه بر طول عمر، کارایی آن را نیز افزایش داد. انواع مبلمان راحتی به عنوان یکی از اصلی‌ترین المان‌های مورد استفاده در منزل تاثیر بسیاری در چگونگی جلوه‌ی دکوراسیون خواهند داشت. از این رو با دانستن نحوه‌ی نگهداری از مبل راحتی می‌توان از بروز آسیب دیدگی در آن جلوگیری کرد و به سبب همین مورد، از هزینه‌های ناشی خرید مبلمان راحتی جلوگیری کرد.

چرا نگهداری از مبل راحتی اهمیت دارد؟ 
چرا نگهداری از مبل راحتی اهمیت دارد؟

در این خصوص راهکارهای بیشماری وجود دارد که با رعایت هرکدام از آنها می‌توان تا حد زیادی به نتیجه‌ی دلخواه نزدیک‌تر شد. با نزدیک شدن به عید نوروز، یکی از دغدغه‌های افراد می‌تواند در مورد تعمیر و یا خرید مبلمان جدید باشد. در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم تا با بررسی بیشتر نکات پیرامون این حوزه، با راهکارهای ساده و البته موثر در جهت نگهداری از این المان آشنا شویم. و به بهترین شکل ممکن از آنها استفاده کنیم. 

نظافت روزانه را جدی بگیرید

یکی از پیش پا افتاده‌ترین نکاتی که می‌توان در خصوص نگهداری از مبل راحتی و یا هر المان دیگری در نظر گرفت، نظافت روزانه و یا مرتب آن در بازه‌های زمانی مشخص است. همانطور که مشخص است، مبلمان نیازی به شستشوی مرتب ندارد.  به همین سبب، استفاده از دستمال مرطوب و با الیاف نرم، برای نظافت روزانه مبلمان روز به روز مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد.

نظافت روزانه را جدی بگیرید
نظافت روزانه را جدی بگیرید

تا حدودی مهم است که با توجه به نوع پارچه و روکش مبلمان، تعداد دفعات تمیزکاری و نظافت را مشخص کنید. به عنوان مثال مبلمانی با پارچه مخمل، بهتر است که هفته‌ای یک الی دوبار و با رعایت کامل استاندارها تمیز شود. این روش یکی از آسان‌ترین روش‌ها نیز است. فقط سعی کنید که دستمال را به آرامی بر روی سطح پارچه بکشید و گرد و خاک آن را بگیرید. به همین راحتی می‌توان با این روش از آسیب دیدن پارچه مبل جلوگیری کرده و از تعویض روکش مبل بی نیاز شود.

نگهداری از مبل راحتی در برابر فشار و خوردگی

یکی از عواملی که می‌تواند تاثیر مستقیمی در طول عمر مبلمان شما داشته باشد، مراقبت از آن در برابر ضربات و خوردگی خواهد بود. جلوگیری از عدم پارگی پارچه، وارد آمدن ضربه به قسمت‌های مختلف مبلمان و حتی شکستگی پایه‌ها، از جمله مهم‌ترین این موارد برای نگهداری از مبل راحتی به شمار می‌رود. این مورد نیز یکی از نکاتی است که با توجه کافی و رعایت آن می‌توان بدون صرف هیچ هزینه‌ای، تا سالها از این المان استفاده کرد. 

نگهداری از مبل راحتی در برابر فشار و خوردگی
نگهداری از مبل راحتی در برابر فشار و خوردگی

نور خورشید را جدی بگیرید

شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید که نور خورشید می‌تواند تاثیر بدی بر روی پارچه‌ی مبل داشته باشد. مخصوصا اگر از نوع مخملی آن استفاده می‌کنید. به این ترتیب یکی از نکات مهمی که برای نگهداری از مبل راحتی باید در نظر گرفته شود، جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید برای ساعات طولانی خواهد بود. با یک فرمول ساده می‌تواند چیدمان این المان را طوری در نظر گرفت که در ساعات مختلف روز در اثر تابش نور، پارچه‌های مبل دچار آسیب دیدگی نشوند. این موارد می‌تواند خودش را به صورت رنگ و رو رفتگی و از بین رفتن تار و پود نشان دهد. استفاده از پرده برای پنجره نیز در قدم‌های بعدی جر روش‌های موثر در این خصوص شناخته می‌شود. 

نور خورشید را جدی بگیرید
نور خورشید را جدی بگیرید

نگهداری از مبل راحتی با چیدمان در مکان درست

در خصوص نگهداری از مبل راحتی باید به این موضوع اشاره کرد که تعیین محل قرارگیری و چیدمان مناسب یکی از موثر‌ترین روش‌ها می‌باشد. منظور از محل قرارگیری مکانی است که از لحاظ شرایط جوی و آب و هوا از رطوبت به دور باشد. به عنوان مثال اگر از این المان در فضای بیرونی منزل استفاده می‌کنید، باید در نظر داشته باشید که باد و باران، گرما و رطوبت هوا از جمله موارد بسیار مهمی هستند که در طول عمر مبلمان تاثیر بسیار منفی ایفا خواهند کرد. با علم به این نکته، بهتر است که از مبلمان راحتی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید. و سعی کنید که همواره استانداردهای لازم برای چیدمان درست و اصولی را رعایت کنید. 

نگهداری از مبل راحتی با چیدمان در مکان درست
نگهداری از مبل راحتی با چیدمان در مکان درست

انجام تعمیرات منظم و دوره‌ای

اگر به هر طریقی مبلمان راحتی شما دچار آسیب شد، چه عملی انجام می‌دهید؟  همانطور که می‌دانید، انجام تعمیرات به صورت دوره‌ای خود یکی از موارد مهمی است که در نگهداری از مبل راحتی تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. به این ترتیب، هر زمان که مبل شما با مشکلی رو به رو شد، با تعمیر کردن آن می‌توانید از صرف هزینه‌های اضافی برای خرید این المان جلوگیری کرده. و در نهایت، تا مدت زمان بیشتری از این آیتم استفاده کنید. 

این را هم بخوانید: آشنایی با تمام مراحل تعمیر مبل با چند نکته ساده!

انجام تعمیرات منظم و دوره‌ای
انجام تعمیرات منظم و دوره‌ای

زیبایی دکوراسیون داخلی منوط به استفاده از المان‌های مناسب خواهد داشت. در هر منزلی، استفاده از مبلمان به عنوان یکی از اصلی‌ترین آیتم‌های تشکیل دهنده دکوراسیون، از اهمیت بالایی برخوردار است. اما همانطور که می‌دانید، خرید این المان می‌تواند با هزینه‌های بسیار بالایی همراه باشد. در این خصوص نتیجه می‌گیریم که نگهداری درست و اصولی می‌تواند به طول عمر مبلمان در منزل كمك كند. نظافت هفتگی، چیدمان درست و همچین مواردی نظیر دوری از تابش مستقیم خورشید، از جمله نکات بسیار مهمی هستند که رعایت آنها با افزایش طول عمر این المان رابطه مستقیمی دارد. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی نکات پیرامون نگهداری از مبل راحتی، با مهم‌ترین نکات آن آشنا شده و با استفاده از آن از این المان در برابر آسیب مراقبت کنیم.