در هر منزلی، ایجاد فضایی زیبا و متناسب با سلیقه و روحیات افراد از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. امروزه در صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی شاهد افزایش روز افزون سبک‌ها و طراحی‌های بسیار زیادی در این زمینه هستیم. با هر سبک و سلیقه‌ای روش‌هایی بسیاری برای چیدمان فضای داخلی شما وجود خواهد داشت. اما مهم‌ترین سبک‌هایی که مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است، سبک دکوراسیون مدرن و کلاسیک به شمار می‌رود. احتمالا با هر کدام از این موارد به صورت کلی آشنایی لازم را دارید. اما اگر چیزی مابین این دو مورد مورد پسند شما است، نباید نگران باشید.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 7 دقیقه می‌باشد.

با تلفیق این دو مورد می‌توان به مفهوم جدیدی به نام دکوراسیون مدرن کلاسیک اشاره داشت که به نوعی یکی از سبک های جدید در صنعت دکوراسیون داخلی بشمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم تا با سبک دکوراسیون کلاسیک مدرن بیشتر آشنا شده و به بیان ویژگی‌های آن در هنگام اجرا بپردازیم. 

دکوراسیون مدرن کلاسیک را بهتر بشناسیم

اگر به نحوه‌ی نامگذاری این سبک دقت کنید، با دو واژه کاملا متضاد روبه‌رو خواهید شد. کلمه مدرن که در صنعت دکوراسیون داخلی طرفداران بسیاری دارد، با استفاده کردن از المان‌های ساده اما به روز، زیبایی و سادگی را با هم تلفیق کرده و خروجی بسیار زیبایی به همراه خواهد داشت. در مقابل سبک دکوراسیون کلاسیک، روشی از چیدمان است که با استفاده کردن از المان‌های پر زرق و برق به همراه رنگ‌های جذاب و گرم، زیبایی بی نظیری به منزل شما خواهد بخشید.

دکوراسیون مدرن کلاسیک را بهتر بشناسیم
دکوراسیون مدرن کلاسیک را بهتر بشناسیم

اما اگر شما هم جز افرادی هستید که به هر روی این سبک‌ها علاقه دارید، باید بدانید که صنعت دکوراسیون داخلی با تلفیق این دو مورد با یکدیگر، مفهوم جدیدی به نام دکوراسیون کلاسیک مدرن ایجاد کرد. این سبک همانطور که از نامش پیدا است با استفاده کردن از هر دوی این موارد با هم توانسته است که محیطی زیبا و آرامش بخش ایجاد کند. در ادامه قصد داریم تا با پرداختن به نکات پیرامون این موضوع، با استانداردهای این سبک آشنایی بیشتری پیدا کنیم. 

رنگ‌ها و اهمیت آنها در دکوراسیون داخلی 

بی‌شک در هر منزلی، می‌توان از رنگ‌ها به عنوان مهم‌ترین عناصر یاد کرد. این مورد می‌تواند با القای سبک مورد استفاده در منزل، با سایر اجزا و المان‌های موجود در منزل فضایی ایده‌آل و زیبا را خلق کند. به این ترتیب در هر کدام از سبک های چیدمانی مدرن و کلاسیک، از طیف‌ رنگی مشخصی استفاده می‌شود. اما همانطور که می‌دانید در این مقاله قصد داریم تا با رنگ‌های مورد استفاده در دکوراسیون مدرن کلاسیک آشنا شویم. کمی به فضای اطراف خود دقت کنید.

رنگ‌ها و اهمیت آنها در دکوراسیون داخلی 
رنگ‌ها و اهمیت آنها در دکوراسیون داخلی

از رنگ‌های روشن و تیره استفاده کنید و با استفاده از آنها ترکیبات جدیدی خلق کنید. قرمز و کرمی، بنفش و یاسی و بسیاری از رنگ‌های دیگر می‌تواند در این سبک دکوراسیون مورد استفاده قرار بگیرد. در حالت کلی بهتر است که از سه رنگ در چیدمان منزل استفاده کنید. در همه‌ی این مراحل به یاد داشته باشید که حفظ تناسب و توازن در هر کدام از بخش‌های چیدمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. 

انتخاب صحیح مبلمان 

به عنوان یکی از اصلی‌ترین المان‌های مورد استفاده در هر دکوراسیون داخلی، مبل‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این عنصر به تنهایی می‌تواند سبک چیدمانی در خانه را تعیین کرده و تاثیر قابل توجهی در جلوه‌ی دکوراسیون داشته باشد. اما از آنجا که در چیدمان دکوراسیون کلاسیک مدرن نمی‌توان از هر مبلی استفاده کرد، می‌بایست توجه ویژه‌ای به این عنصر داشته باشیم. مبلمان نئوکلاسیک که ترکیبی از مبلمان کلاسیک و مبلمان راحتی است، می‌تواند به عنوان مناسب‌ترین گزینه انتخاب شود.

انتخاب صحیح مبلمان 
انتخاب صحیح مبلمان

این مبلمان با ترکیب این دو سبک بسیار پرطرفدار توانسته سادگی و زیبایی دکوراسیون مدرن و از طرفی با حفظ شکوه و تجمل سبک دکوراسیون کلاسیک، به مفهوم جدیدی در این صنعت به عنوان سبک نئوکلاسیک برسد. از این همین رو انتخاب این گزینه می‌تواند در اکثر منازل با حفظ تم اصلی دکوراسیون، فضای زیباتری را به افراد هدیه کند. برای انتخاب مبلمان مناسب می‌توانید ابتدا با توجه به رنگ و طراحی و سپس ابعاد و اندازه  آن، اقدام به خرید کنید.

دکوراسیون مدرن کلاسیک و انتخاب لوازم دکوری 

بی‌شک انتخاب و استفاده درست از عناصر دکوراتیو می‌تواند در زیبایی محیط خانه تاثیر فراوانی داشته باشد. در هر سبک دکوراسیونی، طیف گسترده‌ای از لوازم اکسسوری و دکوراتیو وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های آن سبک چیدمانی انتخاب می‌شود. از این رو، سبک دکوراسیون مدرن کلاسیک نیز مانند بسیاری دیگر از سبک های چیدمانی، از اکسسوری‌ها و لوازم متفاوتی با ویژگی‌های خاص استفاده می‌کند.  برای شروع می‌توانید از یک تابلو با نقوش سنتی و یا کلاسیک استفاده کنید.

دکوراسیون مدرن کلاسیک و انتخاب لوازم دکوری 
دکوراسیون مدرن کلاسیک و انتخاب لوازم دکوری

دقت کنید که تنها یک الی دو تابلو می‌تواند تاثیر کافی در فضای اطراف داشته باشد. در کنار این موارد استفاده از انواع مختلف شمع‌هایی دکوری، مجسمه‌های کوچک و یا با اندازه‌ای متوسط در کنار یک گلدان به عنوان عناصر مهم و ضروری برای تکمیل دکوراسیون مدرن کلاسیک، انتخاب خواهند شد. به این ترتیب در هر مرحله از چیدمان به ترکیب عناصر و المان‌های متفاوت با یکدیگر توجه کرده و سعی کنید تناسب را بین اجزای مختلف رعایت کنید. در منازل کوچک، انتخاب این اکسسوری‌ها به مراتب کمتر خواهد بود. 

این را هم بخوانید: اکسسوری دکوراسیون منزل و روش‌های انتخاب آن!

کلام آخر

دکوراسیون داخلی منزل از جمله مهم‌ترین مواردی است که تاثیر بسیار زیادی در جلوه‌ی خانه خواهد داشت. امروزه سبک‌های بیشماری از دکوراسیون و نحوه‌ی چیدمان در منزل ایجاد شده است که هر کدام اطراف آران خاص خودش را دارد. اما در این سبک سبک دکوراسیون مدرن و کلاسیک از جمله پرطرفدارترین روش‌هایی هستند که برای چیدمان منزل از آنها استفاده می‌شود. اما ممکن است برخی افراد با تلفیق این دو به نتیجه‌ی بسیار بهتری دست پیدا کنند که خود باعث ایجاد دکوراسیون مدرن کلاسیک خواهد شد.

این سبک هم مانند سایر همتایان خودش، یا داشتن ویژگی‌هایی نظیر داشتم طیف رنگی گسترده، استفاده از المان‌های متفاوت در کنار هم و در نهایت، ایجاد فضایی مناسب برای منازل آپارتمانی، از جمله بهترین گزینه‌ها در دنیای دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی هرچه بیشتر دکوراسیون مدرن کلاسیک، با ویژگی‌های مختلف آن در حین اجرا آشنا شده و از این پس بتوانیم با انتخاب کردن گزینه‌های مناسب‌تر، منزلی متناسب با روحیات خود را ایجاد و از آن لذت ببریم.