دکوراسیون داخلی در هر منزلی از اهمیت بالایی برخوردار است. از همین رو مهم است که بدانیم چطور المان‌های مختلف را در کنار هم و به درستی چیدمان کنیم. از آنجا که آیتم‌های بسیاری از جمله مبلمان، میزناهار خوری و فرش و… در هنگام چیدمان منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند، با دانستن نحوه‌ی درست و اصولی چیدمان هر کدام، می‌توانیم منزلی زیبا و مطابق با سلیقه ای خود داشته باشیم. در سال‌های گذشته استفاده از میز ناهار خوری افزایش چشمگیری در منازل ایرانی داشته است. از همین رو اگر با اصول و قوانین چیدمان میز ناهارخوری در منزل آشنا باشبم، می‌توانیم با کمترین هزینه، نتیجه‌ی عالی را رقم بزنیم. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا با بررسی نکات و عوامل موثر در چیدمان میز نهار خوری بیشتر آشنا شده و با استفاده از آن بتوانیم منزلی با دکوراسیون داخلی زیباتر داشته باشیم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

چرا استفاده از میز ناهار خوری اهمیت دارد؟

داشتن دکوراسیون داخلی زیبا و کاربردی از جمله مواردی است که وابستگی زیادی به آیتم‌ها و المان‌های مورد استفاده در منزل دارد. از همین رو با شناخت کاربرد و نیاز به آن آیتم، می‌توان نتیجه‌ی بهتری را در منزل ایجاد کرد. یکی از همین المان‌ها میز ناهارخوری بود که با افزایش استفاده از ان  در منازل، به عضوی جدا ناپذیر در دکوراسیون داخلی تبدیل شد.

چرا استفاده از میز ناهار خوری اهمیت دارد؟
چرا استفاده از میز ناهار خوری اهمیت دارد؟

از همین رو می‌توان نتیجه‌ گرفت که دانستن نکات مرتبط با چیدمان میز ناهارخوری در خانه می‌توان هماهنگی بیشتری با سایر المان‌های موجود ایجاد کرد و در نهایت، دکوراسیونی مطابق با استاندارد را در منزل اجرا کرد. موارد بسیاری هستند که در این زمینه نقش مهمی ایفا می‌کنند. تعیین کردن مکان مناسب، انتخاب میز بر اساس تعداد نفرات و … را می‌توان به عنوان مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار شناخت. در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد و ویژگی‌ها پرداخته و با تاثیرات هرکدام به صورت مجزا آشنا خواهیم شد.

چیدمان میز ناهارخوری با انتخاب تعداد نفرات 

یکی مهم‌ترین مواردی که باید حین انتخاب و چیدمان میز ناهارخوری به آن توجه کنیم، انتخاب درست تعداد نفرات آن خواهد بود. اگر خانواده‌ای ۴ نفره هستید، بهتر است که از یک میز با ابعاد و مناسب و حداکثر ۶ نفر ظرفیت استفاده کنید. اما اگر کم جمعیت‌تر از این موارد بودید نیز انتخاب میز ناهارخوری ۲ یا ۴ نفره گزینه‌ی مناسب‌تری خواهد بود. این نکته تاثیر مستقیمی بر در دسترس داشتن متراژ سالن پذیرایی یا آشپزخانه خواهد داشت. هر چقدر که تعداد نفرات تناسب بیشتری با فضای در دسترس و … داشته باشد، از هر نظر گزینه‌ی معقول‌تری خواهد بود.

چیدمان میز ناهارخوری با انتخاب تعداد نفرات 
چیدمان میز ناهارخوری با انتخاب تعداد نفرات

چیدمان میز ناهارخوری در فضای مناسب 

اگر منزل شما کوچک بود، بهتر است که از میز ناهارخوری با طراحی مدرن و یا مینیمال استفاده کنید. مزیت استفاده از این سبک در صرفه جویی بیشتر در فضا خواهد بود. میز نهارخوری با انواع مختلف طراحی‌ ها و … در بازار موجود هستند که دست شما را در انتهای باز خواهد گذاشت. می‌توان چیدمان میز ناهارخوری را در یکی از دیوارهای کناری سالن پذیرایی در نظر گرفت. امروزه با افزایش خانه‌های آپارتمانی استفاده از این نکته می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در جلوه‌ی نهایی دکوراسیون داخلی شما داشته باشد. در خانه‌های بزرگ نیز انتخاب فضای مناسب برای چیدمان میز ناهارخوری به مراتب راحت‌تر خواهد بود.

چیدمان میز ناهارخوری در فضای مناسب 
چیدمان میز ناهارخوری در فضای مناسب

فضای کافی برای رفت و آمد 

نکته مهم بعدی برای چیدمان میز ناهارخوری، در نظر گرفتن فضای کافی برای رفت و آمد می‌باشد. این فضا باید به مقداری باشد که در هنگام تردد، افراد را با مشکل مواجه نکرده و به صورت بهینه باشد. اگر میز ناهارخوری را در گوشه‌ی دیوار قرار داده باشید، از گذاشتن میز عسلی و یا سایر لوازم دکوراتیو در اطراف ان خودداری کنید. سعی کنید که تا حد امکان محیط دور میز ناهارخوری را خلوت و ساده نگه دارید.

فضای کافی برای رفت و آمد 
فضای کافی برای رفت و آمد

این را هم بخوانید: روش صحیح چیدمان مبلمان با ۳ ترفند ساده!

سبک مناسب میز ناهارخوری نیز مهم است

شاید تا به حال به این نکته توجه نکرده باشید، اما بهتر است بدانید که انتخاب سبک میز ناهارخوری نیز یکی از موارد مهم و تاثیر گذار در چیدمان صحیح آن خواهد بود. به طور مثال اگر منزل شما از سبک چیدمان مدرن پیروی می‌کند، پس احتمالا فضای در دسترس کمی دارد. با این اوصاف با انتخاب میز ناهارخوری کلاسیک، بسیاری از هماهنگی‌های موجود بین المان‌های مختلف به هم می‌ریزد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که چیدمان میز ناهارخوری همانند سایر المان‌های موجود، با توجه به سبک مورد استفاده در منزل انتخاب و بعد از آن، در محل مناسب خود قرار گیرد. این آیتم نیز مانند استفاده از انواع مبلمان راحتی و یا کلاسیک، نیازمند صرف وقت و دقت کافی در این زمینه خواهد بود.

سبک مناسب میز ناهارخوری نیز مهم است
سبک مناسب میز ناهارخوری نیز مهم است

انتخاب شکل میز ناهارخوری

به عنوان نکته آخر در باب چیدمان میز ناهارخوری در منزل، بهتر است که به این موضوع اشاره کنیم، در نظر گرفتن شکل صحیح میز.
تا به حال به اشکال مختلف میز ناهار خوری دقت کرده‌اید؟ ممکن است که در فروشگاه‌ها مختلف شاید طراحی‌های گوناگونی از این المان باشید. صفحه‌ای کرد یا مستطیل ؟ کدام را برای منزل خود انتخاب می‌کنید؟ جالب است بدانید که  با انتخاب درست فرم میز می‌توانید تا حد زیادی به چیدمان این آیتم در خانه خود کمک کنید. اگر سالن پذیرایی کوچکی دارید و یا حتی از دکوراسیون مدرن استفاده می‌کنید، انتخاب طرح‌های شجاعانه‌ای مثل کرد، بیضی و یا میزهای دفرمه از جمله بهترین انتخاب‌های شما خواهند بود.  اما اگر سالن پذیرایی بزرگی در دسترس دارید، دست شما برای استفاده از انواع میز ناهارخوری کلاسیک و چیدمان آزادانه آن باز است. از خلاقیت خود استفاده کنید و محیطی مطابق با سلیقه‌ی خود ایجاد کنید.

انتخاب شکل میز ناهارخوری
انتخاب شکل میز ناهارخوری

دکوراسیون داخلی در هر منزلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانند سایر آیتم‌ها و المان‌های مورد استفاده در منزل، انتخاب و چیدمان میز ناهارخوری نیز از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. انتخاب شیوه‌ی درست چیدمان و دکور کردن این المان‌هم به مراتب به عوامل متعددی در این زمینه بستگی دارد. اینکه فضای خانه‌ی شما چند متری باشد و یا از چه سبکی در دکوراسیون خود استفاده کرده باشید، همگی در کنار هم مواردی را می‌سازند که در حین چیدمان منزل، به شما کمک خواهند کرد. در این مقاله سعی کردیم با بررسی چیدمان میز ناهارخوری در منزل با نکات پیرامون آن آشنا شده و بتوانیم منزلی زیبا و مطابق با استانداردهای چیدمانی ارائه دهیم.