امروزه، چیدمان فضای داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. دکوراسیون داخلی با سبک‌های متنوعی که توسط طراحان این حوزه به صنعت مبلمان ارائه شده است، طرفداران زیادی پیدا کرده است. از این رو موارد بسیاری هستند که در نحوه‌ی دکور کردن خانه نقش دارند. استفاده از انواع مبلمان راحتی و کلاسیک، جلو مبلی، میز ناهار خوری و …  به عنوان عناصر تشکیل دهنده این فضا به شمار می‌روند. به همین دلیل برای داشتن چیدمان درست، بهتر است که به نکات مختلفی در این زمینه توجه کرد. چیدمان مبل در فضای مربع نیز در این مورد اهمیت پیدا می‌کند.

چیدمان مبل در فضای مربع و نکات مهم پیرامون آن!
چیدمان مبل در فضای مربع و نکات مهم پیرامون آن!

از این رو بهتر است بدانید که نوع طراحی سالن پذیرایی در این مورد کم اهمیت نیست. ممکن است در نگاه اول، چیدمان این فضا کار دشواری به نظر نرسد. اما با رعایت نکردن این موضوع نمی‌توان انتظار نتیجه‌ی مورد نظر و دلخواه را داشت. به دلیل افزایش فضاهای مربعی شکل در منازل، در این مقاله قصد داریم تا ضمن بررسی چیدمان مبل در فضای مربع شکل، با استاندارد‌های این حوزه آشنا شده و بتوانیم با استفاده از آن، دکوراسیون داخلی بهتری را ایجاد کنیم. 

مدت زمان تقریبی مطاله‌ی این مقاله 9 دقیقه می‌باشد.

چرا چیدمان صحیح مبل از اهمیت بالایی برخوردار است؟

همانطور که می‌دانید، مبلمان به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصری به شمار می‌رود که در منازل استفاده می‌شود. فارغ از سبک و نوع طراحی این المان، دانستن نحوه‌ی چیدمان درست آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به گسترش منازل آپارتمانی و کوچک، چیدمان مبل در فضای مربع شکل طرفداران زیادی پیدا کرد. این سبک چیدمان یکی از استاندارد حالت‌های ممکن است که با دانستن قواعد آن، زیبایی بیشتری به منزل هدیه می‌دهد. در ادامه به بررسی بیشتر نکات مهم پیرامون این موضوع خواهیم پرداخت.  استفاده از برخی عناصر مانند جلومبلی و یا بهره گرفتن از فضای مقابل شومینه از جمله مواردی هستند که به ما در ایجاد چیدمان استاندارد کمک خواهند کرد. 

چرا چیدمان صحیح مبل از اهمیت بالایی برخوردار است؟
چرا چیدمان صحیح مبل از اهمیت بالایی برخوردار است؟

از جلومبلی شروع کنید

همانطور که در موارد قبلی به آن اشاره کردیم، امروزه استفاده از انواع مبل راحتی و یا کلاسیک، به یک ضرورت تبدیل شده است. از این رو در موارد بسیاری هم شاهد استفاده از جلومبلی به عنوان یک المان مکمل هستیم. برای چیدمان مبل در فضای مربع هم به راحتی می‌توانید از این امکان بهره بگیرید و نتیجه‌ی دلخواه را ایجاد کنید. برای اینکار ابتدا بهتر است که میز جلو مبلی را در مرکز سالن پذیرایی و با هر قسمتی که مد نظر دارید، قرار داده و با توجه به آن، چیدمان مبل را آغاز کنید.

از جلومبلی شروع کنید
از جلومبلی شروع کنید

این را هم بخوانید:  ترفندهایی برای دکوراسیون پذیرایی ۲۴ متری

معمولا بهتر است که حول محور میز و با توجه به فضای در دسترس دکور کردن مبل را شروع کنید. این روش یکی از معمول‌ترین روش‌ها برای چیدمان مبل در فضای مربع است که در منازل بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.  با استفاده از این ایده می‌توانید یک فضای گرم و دوستانه در منزل ایجاد کنید و فضای کانونی را مشخص کنید. 

اگر شومینه دارید، این روش را امتحان کنید

به طور قطع همه‌ی آپارتمان‌های امروزی شومینه‌ای ندارد! اما اگر شما جز افرادی هستید که از این المان در منزل برخوردار هستید، باید این خبر خوب را بدانید که به راحتی می‌توانید به چیدمان مبل در فضای مربع بپردازید.  پس با استفاده از این فرصت، می‌توانید به خلق فضای ایده‌آل خود در منزل بپردازید. برای شروع تا جایی که می‌توانید فضای کانونی را به شومینه متمرکز کنید. به عنوان مثال از دو مبل تک نفره استفاده کرده و آن را در دو ضلع کناری شومینه قرار دهید. طبیعتا بعد از آن نوبت به مبل دو یا سه نفره خواهد رسید! اصلی‌ترین مزیت‌ این چیدمان ایجاد یک فضای دوستانه برای مکالمات و دیدارهای شما خواهد بود. 

اگر شومینه دارید، این روش را امتحان کنید
اگر شومینه دارید، این روش را امتحان کنید

چیدمان مبل در فضای مربع، فضای رفت و آمد 

چقدر به چیدمان درست مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل اهمیت می‌دهيد؟ اگر شما هم جز افرادی هستید که این موضوع برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، پس باید به استانداردهای این حوزه توجه کافی داشته باشید.  به همین خاطر باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید. یکی از موارد مهمی که در چیدمان مبل در فضای مربع باید به آن توجه کنید، این است که فضای کافی برای رفت و آمد در نظر بگیرید. رعایت این نکته علاوه بر راحتی بیشتر شما، جلوه‌ی بهتری در محیط خانه ایجاد خواهد کرد. ناگفته نماند که انتخاب و خرید مبل راحتی با ابعاد متناسب با فضای در دسترس، تاثیر بسیار زیادی در این زمینه خواهد داشت.  

چیدمان مبل در فضای مربع، فضای رفت و آمد 
چیدمان مبل در فضای مربع، فضای رفت و آمد

نکاتی برای انتخاب مبل مناسب فضای مربع  

ممکن است که در نگاه اول، چیدمان مبل در فضای مربع  کار ساده‌ای به نظر برسد. چرا که دست شما برای انتخاب مبل مورد علاقه‌تان و چیدمان آن به هر نحوی که شما بخواهید امکان پذیر خواهد بود. اما اگر این کار اصولی انجام نشود، نتیجه‌ی عکس به همراه خواهد داشت. به همین دلیل باید به این نکته توجه کنید که انتخاب مبل مناسب نیز یکی از مراحل مهم برای داشتن چیدمانی بهتر در فضای منزل به شمار می‌رود. در نظر داشته باشید که انتخاب مبلی با ابعاد مناسب در درجه‌ی اول از اهمیت زیادی برخوردار است. 

این را هم بخوانید: معرفی بهترین مبل برای خانه ۵۰ متری!

اگر پنجره دارید از این نکات استفاده کنید

امکان ندارد که در پذیرایی منازل ایرانی، پنجره‌ای به چشممان نخورده باشد! از این رو و همانطور که قابل حدس است، از جهت نور و پنجره نهایت استفاده را بکنید. فضا را بررسی کنید و در صورت امکان مبلمان را حول محور پنجره بچینید. در کنار رعایت این نکته، موارد دیگری مثل انتخاب رنگ مناسب مبل، فرش و پرده نیز تاثیر گذار هستند. رعایت این نکته علاوه بر اینکه هزینه‌ای در بر نخواهد داشت، فضایی زیبا و دلنشین را در خانه ایجاد خواهد کرد.

اگر پنجره دارید از این نکات استفاده کنید
اگر پنجره دارید از این نکات استفاده کنید

داشتن دکوراسیون داخلی زیبا یکی از مواردی است که مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. از این رو با گسترش منازل آپارتمانی و کوچک، چیدمان صحیح این منازل نیز به یکی از دغدغه‌های افراد تبدیل شد. ممکن است که در نگاه اول دکور کردن فضای مربع شکل کار چندان دشواری به حساب نیاید. اما باید بدانید که عدم رعایت نکات مهم و استانداردهای موجود در این زمینه می‌تواند نتیجه‌ی عکس را به همراه داشته باشد. در این مقاله با بررسی استاندارد هایی برای چیدمان مبل در فضای مربع، با نحوه‌ی چیدمان آن آشنا شدیم.