در دنیای دکوراسیون داخلی، سبک‌های متفاوتی از چیدمان وجود دارند که بسته به سلیقه و روحیات افراد، از آن در منزل استفاده می‌شود. افراد بسیاری هستند که هنوز هم با گذشت زمان، علاقه به چیدمان به سبک کلاسیک و سنتی دارند. اما در مقابل، افرادی نیز هستند که با توجه به مد روز، تمایل به استفاده از سبک چیدمانی جدیدتری از خود نشان می‌دهند. سبک دکوراسیون آرت دکو نیز یکی از همین موارد است که از دل سبک چیدمان مدرن ایجاد شده و در بسیاری از منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

داشتن ویژگی‌هایی نظیر استفاده از پالت‌های رنگی خاص، به کار بردن اکسسوری‌های براق و درخشنده و از همه مهم‌تر، مبلمان به سبک مدرن باعث تمایز این سبک چیدمانی در منازل شده است. از همین رو در این مقاله قصد داریم تا ضمن آشنایی با سبک دکوراسیون آرت دکو، با ویژگی‌های آن آشنا شده و با چیدمان درست آن، زیبایی را به دکوراسیون داخلی خود هدیه کنید.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 7 دقیقه می‌باشد.

 آرت دکو و تاریخچه‌ی آن

در حالت کلی، دکوراسیون آرت دکو در فرانسه متولد شد و در حدود قرن 20 قمری، به محبوبیت بالایی دست پیدا کرد. یکی از بارزترین ویژگی‌های این سبک چیدمانی در منزل، استفاده از اکسسوری‌های براق و درخشان در منزل می‌باشد. علاوه بر این موارد استفاده از الگوها و اشکال هندسی به شکل نیم دایره، مثلث، مستطیل و … در بخش‌های مختلف منزل به وفور به کار خواهند رفت. اگر تمایل به چیدمان منزل به سبکی خاص دارید، می‌توانید با استفاده از قواعد دکوراسیون آرت دکور، جلوه‌ای خاص و شکیل به فضای اطرافتان هدیه کنید.  معمولا به علت به کارگیری رنگ‌های خاص مانند سفید، مشکی، آبی، سبز و … و ترکیب آنها با هم، بهتر است که از انواع مبلمان راحتی در این نوع چیدمان بیشتر استفاده کرد. در ادامه به بررسی بیشتر عناصر به کار رفته در سبک دکوراسیون آرت دکو خواهیم پرداخت. 

 آرت دکو و تاریخچه‌ی آن
آرت دکو و تاریخچه‌ی آن

اشکال هندسی را دست کم نگیرید

قطعا، می‌توان ادعا کرد که یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های دکوراسیون آرت دکو، استفاده از انواع اشکال هندسی در این چیدمان خواهد بود. با این وجود، استفاده از هر عنصری که از این قاعده پیروی کند، می‌تواند ما را به داشتن این سبک چیدمانی نزدیک‌تر کند. به عنوان مثال، استفاده از کاغذ دیواری با این الگوها، پرده و هر آیتمی که از این اشکال استفاده کرده باشد، تاثیر بسیاری در منزل خواهد داشت. در حالت کلی ایجاد فضایی تجملاتی و با تاکید بر تقارن، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آرت دکو به شمار می‌رود. 

اشکال هندسی را دست کم نگیرید
اشکال هندسی را دست کم نگیرید

دکوراسیون آرت دکو و سطوح براق 

برای ایجاد فضایی لوکس، شیک و تجملاتی نیاز به استفاده از عناصر براق و درخشنده خواهیم داشت. از این قاعده نیز برای ایجاد دکوراسیون آرت دکو استفاده می‌شود. استفاده از سطوحی از جنس سرامیک و با طرح و رنگی درخشان، استفاده از فلزاتی مانند کروم، برنج و … در عناصر مختلف دکوراتیو و چیدمان هوشمندانه‌ی آنها در کنار هم، به ایجاد دکوراسیون آرت دکو در منزل کمک فراوانی خواهد کرد. هدف از استفاده و بکارگیری این عناصر، ایجاد فضایی تجملاتی، درخشان و لوکس خواهد بود. در منازل با متراژ بزرگ و کوچک، با بررسی و انتخاب هوشمندانه‌ی لوازم دکوراتیو و چیدمان مناسب آنها، می‌توان با صرف زمان و دقت، بهترین نتیجه را حاصل کرد. 

دکوراسیون آرت دکو و سطوح براق 
دکوراسیون آرت دکو و سطوح براق

تاثیر رنگ در سبک آرت دکو 

یکی از تاثیرگذار ترین نکاتی که در دکوراسیون داخلی به آن توجه می‌شود، انتخاب رنگ مناسب به شمار می‌رود. از آنجا که رنگ‌ها می‌توانند در جلوه‌ی نهایی منزل و همچنین روحیات افراد تاثیر داشته باشند، صرف دقت و حوصله برای انتخاب آن از ملزومات داشتن چیدمانی بی نقص خواهد بود. با توجه به این موارد، با دانستن ترکیب رنگی مناسب برای دکوراسیون آرت دکو می‌توانیم چیدمانی مناسب را در منزل ایجاد کنیم. به طور کلی رنگ‌هایی مثل سفید و مشکی، سبز و آبی، صورتی و قرمز و… به عنوان اصلی‌ترین ترکیب‌ها در این سبک دکوراسیون داخلی شناخته می‌شوند. از اینجا به بعد، بستگی به روحیات شما دارد که از کدام طیف رنگی برای تکمیل دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. با توجه به فضای در دسترس اتاق نشیمن، می‌توانید انتخاب بهتری در این زمینه داشته باشید. 

تاثیر رنگ در سبک آرت دکو 
تاثیر رنگ در سبک آرت دکو

تکنیک‌های نورپردازی در آرت دکو 

همانطور که می‌دانید، اهمیت نورپردازی مناسب در دکوراسیون داخلی در درجه‌ی بالایی برخوردار می‌باشد. استفاده از تکنیک‌های نورپردازی مناسب می‌تواند علاوه بر ایجاد زیبایی در منزل، استفاده از عناصر دکوراتیو اضافی را تا حد زیادی کاهش دهد. برای این کار می‌توانید از لوسترهای فلزی و یا شیشه‌ای استفاده کرده و در نهایت با انتخاب آباژورهایی با اشکال هندسی، زیبایی بیشتری به منزل خود ببخشید. برای انتخاب بهتر لوستر در دکوراسیون داخلی نیز می‌توانید با مطالعه‌ی نکات مهم برای انتخاب لوستر در دکوراسیون داخلی، با اصول و قواعد مهم و تاثیر گذار در این زمینه بیشتر آشنا شوید. توجه داشته باشید که هر چقدر لوستری با ظاهری درخشان و تجملاتی به کار بگیرید، نتیجه‌ی بهتری نیز خواهید داشت.

تکنیک‌های نورپردازی در آرت دکو 
تکنیک‌های نورپردازی در آرت دکو

انتخاب مبلمان مناسب

یکی از اصلی‌ترین عناصری که استفاده از آن در هر دکوراسیون داخلی، تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت، مبلمان مناسب می‌باشند. برای دکوراسیون آرت دکو، استفاده از انواع مبلمان راحتی یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود. برای منازلی با متراژ کوچک‌تر، استفاده از مبلمانی با طراحی ساده و رنگی خنثی یکی از انتخاب‌های مناسب به شمار می‌رود. در مقابل اگر منزلی با متراژ بیشتری دارید، استفاده از مبلمان نئوکلاسیک نیز به زیبایی بیشتر دکوراسیون داخلی شما کمک خواهد کرد. 

انتخاب مبلمان مناسب
انتخاب مبلمان مناسب

در دنیای دکوراسیون داخلی، انواع مختلفی از سبک‌های چیدمانی را در دسترس داریم که با توجه به سلیقه و روحیات تان، می‌توانید مناسب‌ترین را انتخاب کنید. اگر شما هم جز افرادی هستید که از انتخاب‌ کردن سبک‌های جسورانه هراسی ندارید، می‌توانید از دکوراسیون آرت دکو جلوه‌ای خاص و زیبا به منزل خود هدیه کنید. استفاده از الگوهای هندسی جذاب، پالت رنگی خاص و استفاده از آیتم‌ها و عناصر مختلف از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌های این سبک به شمار می‌آیند. انتخاب عناصر مرتبط با نکات ذکر شده در این مقاله یکی از اولین اقداماتی است که برای ایجاد این سبک دکوراسیون در منزل کمک فراوانی به شما خواهد کرد. از همین رو در این مقاله سعی کردیم به بررسی سبک دکوراسیون آرت دکو و اصول چیدمان پیرامون آن بپردازیم. و آشنایی بیشتری با آن پیدا کنیم.