در دنیای مدرن امروزی سبک‌های متنوعی از دکوراسیون‌های داخلی مانند دکوراسیون مدرن ایجاد شده‌اند. اما شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که هنوز از دیدن دکوراسیون به سبک سنتی ایرانی لذت می‌برید. این نحوه دکور کردن و چیدمان منزل، سبکی است که مخصوص ما ایرانی‌ها بوده و با فرهنگ اصیل‌مان نیز هماهنگی کامل دارد. اما آیا عناصر و ملاک‌های اصلی تیجاد این دکوراسیون داخلی را می‌شناسید؟ آیا میتوانید منزلتان را به سبک اصیل ایرانی و سنتی دکور کنید؟ اگر نه پس تا پایان این مقاله همراه باشید؛ زیرا قصد داریم دکوراسیون به سبک سنتی را بررسی و در چیدمان منزلتان به شما کمک کنیم.

اجرای دقیق و کامل دکوراسیون به سبک سنتی در خانه
اجرای دقیق و کامل دکوراسیون به سبک سنتی در خانه

دکوراسیون به سبک سنتی، مخصوص ایرانی‌ها

زمانی که حرف از دکوراسیون سنتی به میان باشد، چه چیزی اول از همه به ذهنتان خطور می‌کند؟ اول از همه از معماری خانه شروع کنیم. یک خانه حیاط دار دوطبقه با یک حوض زیبا، پنجره‌های بزرگ با پرده‌های طوری سفید و گلدان‌های رنگی از اولین نماد‌هایی هستند که در ذهن ما نقش می‌بندند.

دکوراسیون به سبک سنتی، مخصوص ایرانی‌ها
دکوراسیون به سبک سنتی، مخصوص ایرانی‌ها

شاید به خاطر خاطرات دوران کودکی‌مان باشد. اما در هر حال شاید سوال شما این باشد که در خانه‌های آپارتمانی چطور میتوانیم دکوراسیون به سبک سنتی داشته باشیم؟ درست مانند گزینه قبلی، با این تفاوت که باید از حیاط و حوض صرف نظر کنیم.

اجرای کامل دکوراسیون سنتی در خانه‌های کوچک
اجرای کامل دکوراسیون سنتی در خانه‌های کوچک

تطابق سبک دکوراسیون سنتی با فرهنگ ایرانی بسیار زیاد است. همین دلیلی برای پرطرفدار بودن این مدل پیدمان مخصوصا در خانه‌های ایرانی شد. امروزه سبک دکوراسیون به سبک سنتی یکی از نمادهای کشور ما به سایر فرهنگ هاست. در ادامه به اصلی ترین نکات برای داشتن دکوراسیون به سبک و روش سنتی خواهیم پرداخت.

اجرای کامل دکوراسیون سنتی
اجرای کامل دکوراسیون سنتی

دیوار ها و نقش و نگار…

از اولین نکاتی که باید در هنگام چیدمان خانه به سبک سنتی رعایت کنید، دیوار ها و هر آیتمی است که به آن مربوط باشد. اگر از رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون های مدرن امروزی مثل طوسی استفاده کردید، اولین اشتباه خود را مرکتب شده‌اید.

خانه‌های مادر بزرگ‌هایمان را به یاد بیاورید؛ نه آنقدر بی روح و نه آنقدر پر نقش و نگار!

رنگ‌های خنثی را انتخاب کنید

استفاده از رنگ‌های یکنواخت و خنثی از بهترین گزینه‌هایی است که پیش روی شما قرار دارد. میتوانید رنگ هایی مثل سفید، استخوانی، کرم( طیف روشن) و… را برای دیوار‌های خانه انتخاب کنید.

انتخاب رنگ‌های خنثی مثل سفید و شیری از بهترین انتخاب‌ها برای دکوراسیون به سبک سنتی میباشد.
انتخاب رنگ‌های خنثی مثل سفید و شیری از بهترین انتخاب‌ها برای دکوراسیون به سبک سنتی میباشد.

هر چقدر که از رنگ روشن‌تر در دکوراسیون به سبک سنتی استفاده کنید، بهتر است. زیرا علاوه بر آزاد و بزرگ جلوه دادن منزل، یکی از اصول اصلی برای این سبک از چیدمان داخلی به شمار می‌رود.

پس قانون اول: رنگ‌های روشن را فراموش نکنید!

دکوراسیون به سبک سنتی و فرش‌ها

یکی از هنر‌های اصیل ایران، فرش‌های زیبا و دست بافت آن است. اما نیازی به خرج اضافی نیست. انتخاب یک دست فرش با طرح و نقشی که باب میل‌تان باشد، جادو خواهد کرد. تا حد امکان از نقش‌های مدرن دوری کنید؛ چون دکوراسیون به سبک سنتی نیاز به آیتم‌های سنتی نیز دارد.

تاثیر استفاده از فرش با رنگ گرم در دکوراسیون‌های سنتی و ایرانی اصیل
تاثیر استفاده از فرش با رنگ گرم در دکوراسیون‌های سنتی و ایرانی اصیل

رنگ‌های گرم مخصوصا قرمز، از جمله انتخاب‌های سنتی و پرطرفدار پیش روی شماست. اما اگر از رنگ‌های با تناژ گرم لذت نمی‌برید، می‌توانید از رنگ‌های روشن مثل کرمی یا قهوه‌ای استفاده کنید. تمامی این فرش‌ها با دکوراسیون به سبک سنتی ایرانی تطابق کامل خواهند داشت.

استفاده از قالی و گلیم در اتاق خواب با دکوراسیون سنتی ایرانی
استفاده از قالی و گلیم در اتاق خواب با دکوراسیون سنتی ایرانی

از پشتی و کرسی غافل نشوید…

خانه‌های قدیمی مادربزرگ‌هایتان را به یاد دارید، شب‌های زمستانی و کرسی؟ پشتی‌های قدیمی به جای مبل؟ اگر فضای کافی در خانه دارید، پس نباید از کرسی ساده بگذرید. اما استفاده از آیتمی مثل پشتی در قسمتی از نشیمن خانه، میتواند فضای صمیمی و سنتی را ایجاد کند.

استفاده از پشتی برای ایجاد فضای گفت و گو در خانه‌هایی با دکوراسیون سنتی
استفاده از پشتی برای ایجاد فضای گفت و گو در خانه‌هایی با دکوراسیون سنتی

پیشنهاد می‌شود که از پشتی استفاده کنید که با فرش‌هایتان همخوانی داشته باشند. در غیر این صورت میتوانید از ترکیبی استفاده کنید که با هم تعادل ایجاد کنند. در کنار آن میزهاي كوچك چوبي ميتواند مكمل خوبي براي ضيافت‌ها و دورهمي‌هاي دوستانه شما ايجاد كند.

از مبل راحتی در دکوراسیون سنتی استفاده کنید

درست است که مبل از اجرای اصلی دکوراسیون به سبک سنتی نیست، اما استفاده از آن تقریبا به جز ضروری هر خانه‌ای تبدیل شده است. با این اوصاف باید نزدیک‌ترین مدل را به دکوراسیون‌های سنتی انتخاب کنید. خرید مبل راحتی یکی از پیشنهاد های قابل قبول برای چیدمان سنتی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مبل راحتی از بازار مبل یافت آباد

به خاطر راحتی و همچنین طراحی‌های متنوع و گوناگون می‌توان ترکیب‌های بسیار متنوع و زیبایی را ایجاد کرد. البته به شرط خلاقیت! مبل راحتی متناسب با فرش و ساير اجزا، از اهميت بالايي برخوردار مي‌باشد. تنها باید به رنگ مورد استفاده دقت کنید و سعی کنید تا ساده‌ترین حالت ممکن را برای مبلمان راحتی انتخاب کنید.

خرید مبل چستر راحتی مدل سابرینا
مبل راحتی در دکوراسیون‌های سنتی

آيتم‎‌هاي مكمل را در دکوراسیون به سبک سنتی فراموش نکنید

درست است كه با رعايت فرش و مبل و رنگ آنها تا نيمه راه را طي كرده‌ايد، اما نيمه‌ي ديگر را بايد با چه پر کنید؟ اینجاست که باید نقش سایر لوازم دکوری را بیشتر جدی بگیرید. درست است که در دکوراسیون به سبک سنتی از دکوری‌ها و مجسمه‌های مدرن خبری نیست، اما مانند هر سبکی نیاز به استفاده از بعضی چیزها دارید.

آيتم‎‌هاي مكمل را در دکوراسیون به سبک سنتی فراموش نکنید
آيتم‎‌هاي مكمل را در دکوراسیون به سبک سنتی فراموش نکنید

تابلو فرش‌ها برای تزئین دیوار‌ها و کمد و کتابخانه‌ و … برای پر کردن مابقی فضا! به همین راحتی میتوانید دکوراسیون به سبک سنتی و باب سلیقه ایرانی را برای خود داشته باشید. استفاده از میز غذاخوری چوبی با طراحی ساده و رنگ تیره نیز از جمله آیتم‌هایی است که با سلیقه ما ایرانی‌ها و البته دکوراسیون‌ سنتی بسیار نزدیک است.

آيتم‎‌هاي مكمل را در دکوراسیون به سبک سنتی فراموش نکنید
آيتم‎‌هاي مكمل در دکوراسیون به سبک سنتی

استفاده از لوستر‌های مناسب نیز تاثیر زیادی بر جلوه چیدمان خانه خواهند داشت. لوستر مناسب سبک کلاسیک برای دکوراسیون سنتی هم به کار برده می‌شود. در این بین از گلدان‌های زیبا و خوش رنگ و لعاب به عنوان چاشنی آخر کار استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: روش‌های چیدمان مبل راحتی

دکوراسیون به سبک سنتی و چیدمان خانه

سبک سنتی از جمله مدل‌هایی است که طرفداران زیادی دارند. نه تنها در ایران که زادگاه اصلی این سبک به شمار می‌رود، بلکه در سایر کشورها نیز مخاطبان زیادی دارد. اما برای داشتن دکوراسیون به سبک سنتی باید ها و نباید هایی وجود دارد که توجه نکردن به آن، مانع زیبایی و جلوه این سبک خواهد شد. انتخاب درست رنگ دیوار مثل رنگ‌های خنثی در کنار فرش‌هایی با طرح و رنگ سنتی! و دست آخر ذوق و سلیقه خودتان. در این مقاله سعی کردیم پیرامون دکوراسیون به سبک سنتی صحبت کرده و با روش‌های چیدمان به این سبک بیشتر آشنا شویم.