بی شک در هر خانه‌ای برای افرادی که در آن زندگی می‌کنند، مهم است که دکوراسیون داخلی آنها به چه صورتی چیدمان شده باشد. درست است که با گذر زمان، سبک‌هایی نظیر مدرن و مینیمال، بسیار مورد توجه و پسند عمومی واقع شده‌اند، اما بهتر است که نظری هم به دکوراسیون به سبک روستیک داشته باشیم. دلیل این کار، محبوبیت بسیار بالای این مدل در فرهنگ‌های مختلف است که اتفاقا، به علت داشتن برخی از ویژگی‌ها، با سبک ایرانی نیز سازگاری بالایی دارد.

مدت زمان تقریبی مطالعه این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

راحتی در چیدمان اصلی ترین عاملی است که برای داشتن دکوراسیون روستیک به آن دست پیدا خواهید کرد. در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم تا با بررسی دکوراسیون روستیک و نحوه چیدمان آن، روش های مختلف اجرای آن و عناصر تشکیل دهنده‌اش را بشناسیم و به کار ببندیم. اگر شما هم کنجکاو هستید که اطلاعات بیشتری در مورد این سبک در دکوراسیون داخلی داشته باشید، پس بهتر است که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

همه چیز درباره سبک چیدمانی به روش روستیک
همه چیز درباره سبک چیدمانی به روش روستیک

دکوراسیون روستیک چیست؟

روستیک که معادل فارسی آن به “روستایی” نیز برگردانده می‌شود، به سبکی از دکوراسیون و چیدمان فضای داخلی اشاره دارد که بیشتر از عناصر و آیتم‌هایی با بافت طبیعی استفاده می‌کند. جالب است که بدانید، قائده‌ی سخت گیرانه‌ای در خصوص چیدمان این سبک وجود ندارد. در واقع هر دکوراسیونی که از عناصر طبیعی ساخته شده باشد، دکوراسیون روستیک نامیده می‌شود.

دکوراسیون روستیک چیست؟
دکوراسیون روستیک چیست؟

پیشینه‌ی این سبک به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. اما اگر قرار باشد که معادل زنده‌ي آن را در فرهنگ خود مثال بزنيم، سبك چيدماني خانه‌هاي شمال كشور، نمونه‌ي مناسبي است. استفاده و تركيب سبك‌هاي مختلف مانند كلاسيك، كانتري و همچنين استفاده فراوان از آيتم‌هاي چوبي، همگي باعث تمايز اين سبك نسبت كه ديگر مدل‌ها در دكوراسيون داخلي شدند.

این را هم بخوانید: دکوراسیون وینتج چیست و چطور اجرا می‌شود؟

شايد در نگاه اول تشخيص آن براي شما مشكل باشد. اما اگر به خوبي به عناصر مورد استفاده در منزل دقت كنيد، احتمالا بتوانيد به سرعت دكوراسيون روستيک را تشخيص دهيد. تمامي هدف اين سبك، زيباتر جلوه دادن سبک و زندگی روستایی می‌باشد.

مهم‌ترین عناصر به کار رفته در دکوراسیون روستیک 

جالب است بدانید که دکوراسیون روستیک از جمله دکوراسیون‌هایی است که به راحتی ایجاد خواهد شد. در واقع یکی از قوانین مهمی که در این سبک بسیار به آن توجه می‌شود، نداشتن قائده و قانون خاصی در این زمینه است. فقط کافی است که از عناصر با بافت طبیعی مثل چوب برای چیدمان بهره ببرید.

مهم‌ترین عناصر به کار رفته در دکوراسیون روستیک 
مهم‌ترین عناصر به کار رفته در دکوراسیون روستیک

یکی از دلایل مهمی که باعث محبوبیت بالای این سبک چیدمان در منزل شد، عدم داشتن سختگیری در حین چیدمان بود. بهتر است که در این روش از آیتم هایی مانند وسایل و لوازم چوبی تا حد امکان استفاده کنید و از آن در چیدمانتان بهره بگیرید.

دکوراسیون روستیک از کجا آغاز شد؟

این سبک دکوراسیون در حدود قرن نوزدهم میلادی در اروپا بود که در شهرها رواج پیدا کرد. بعد از آن و با گذشت زمان، به سایر فرهنگ‌ها نیز رواج پیدا کرد و مورد استفاده قرار گرفت. در ایران نیز نحوه چیدمان در شهرهای شمالی کشور، نمونه‌ای بازر این دکوراسیون در قرن امروزی می‌باشد. ایجاد کردن یک فضای طبیعی و به دنبال آن، رواج سادگی و آرامش از جمله اصلی‌ترین دلایل محبوبیت این سبک چیدمانی شد. 

دکوراسیون روستیک از کجا آغاز شد؟
دکوراسیون روستیک از کجا آغاز شد؟

چطور دکوراسینی به سبک و روش روستیک ایجاد کنیم؟

باید بدانید، لازمه‌ی چیدمان هر دکوراسیونی نیازمند دانستن نکات اولیه و پایه‌ای آن می‌باشد. در ادامه قصد داریم تا به طور مختصر به مهم‌ترین ویژگی‌های این دکوراسیون داخلی بپردازیم و با آنها آشنا شویم.

روش‌های اصلی برای پیداده سازی دکوراسیون روستیک
روش‌های اصلی برای پیاده سازی سبک روستیک

استفاده از متریال طبیعی 

یکی از اصول پایه‌ای در خصوص داشتن دکوراسیون به سبک روستیک، استفاده از متریال طبیعی و عناصر مشابه آن می‌باشد. استفاده از آیتم‌های چوبی، دکوری‌های ساخته شده با دست و یا تابلوفرش‌ها از جمله مهم‌ترین اجزایی هستند که برای این چیدمان لازم هستند. اگر دوست دارید که محیطی طبیعی و خاص را ایجاد کنید، استفاده از چوب در ساخت ستون و تزئیات سقف نیز تا حد زیادی به زیبایی دکوراسیون روستیک اضافه خواهند کرد.

استفاده از متریال طبیعی مثل چوب در دکوراسیون
استفاده از متریال طبیعی مثل چوب در دکوراسیون

ماهیت سبک روستایی را حفظ کنید

سادگی و داشت جلوه‌ای طبیعی، نکته مهمی است که باید در حین دکور کردن خانه به آن توجه کنید. به همین دلیل بهتر است که تا حد امکان از آیتم‌های متضاد با این سبک استفاده نکنید. 

حفظ ماهیت سبک روستایی در دکوراسیون روستیک
حفظ ماهیت سبک روستایی در دکوراسیون روستیک

استفاده از مبلمان راحتی 

همانطور که می‌دانید، مبل‌ها همیشه یکی از عناصر مهم در دکوراسیون داخلی هر خانه‌ای به شمار می‌روند. از آنجا که امروزه با دنیای بی نهایت طراحی و سبک‌های آن در زمینه مبلمان روبه‌رو هستیم، بهتر است که با دانستن اصول کلی، بهترین مورد را در این بین انتخاب کنیم. از آنجا که سادگی و طبیعی بودن، یکی از هدف‌های اصلی دکوراسیون روستیک به شمار می‌رود، شاید بتوان گفت که مبل راحتی یکی از مناسب‌ترین انتخاب‌ها در این حوزه باشد. 

در حین خرید این سبک مبلمان راحتی باید به ظرافت و سادگی آن نیز توجه ویژه‌ای از خود نشان دهید.

استفاده کمتر از عناصر مدرن 

فلز، پارچه‌های طرح دار و شلوغ و یا حتی اشیای پلاستیکی، همگی از جمله مواردی هستند که نشان‌گر سبک مدرن می‌باشند. پس بهتر است که تا جای ممکن از به کار بردن و استفاده از عناصری که این ویژگی‌ها را در خود دارند، دوری کنید. 

استفاده کمتر از عناصر مدرن 
استفاده کمتر از عناصر مدرن

اهمیت رنگ‌ها در دکوراسیون روستیک

شای به جرئت بتوان گفت که رنگ‌ها بیان‌گر احساسات و بازتاب دهنده‌ی شخصیت و سلایق افراد هستند. این اصل در دکوراسیون روستیک نیز به قوت خودش باقی است. پس باید بانید که استفاده از رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای، بژ و یا حتی سبز و خاکستری تا حد زیادی کامل کننده این دکوراسیون در منزل شما خواهند بود. 

اهمیت رنگ‌ها در دکوراسیون روستیک
اهمیت رنگ‌ها در دکوراسیون روستیک

ترکیب هنرمندانه 

دکوراسیون روستیک یکی از سبک‌هایی است که زیبایی بسیار زیادی در خانه ایجاد خواهد کرد. از این مرحله به بعد، ذوق و سلیقه‌ی شما تعیین کننده اصلی ماجرا خواهد بود. عناصر مناسب را با هم بچینید و در نهایت، از خروجی کار لذت ببرید. استفاده از عناصری مانند آیتم‌های چوبی، عناصر طبیعی و رنگ‌های مطابق، از جمله اصلی‌ترین موارد استفاده شده در دکوراسیون روستیک به شمار می‌روند. در این مقاله سعی کردیم که به صورت خلاصه اما مفید، به بررسی دکوراسیون روستیک در خانه بپردازیم و با شناسایی عناصر اصلی این سبک، با روش چیدمان و ترکیب مناسب آن آشنایی لازم را پیدا کنیم. دکوراسیون روستیک یکی از نماد‌های زیبایی طبیعت به شمار می‌رود.