در دنیای مبلمان و دکوراسیون داخلی انواع و اقسام مدل های متفاوت از مبل ها وجود دارند. در این بین یکی از پرطرفدار ترین سبک های موجود و قابل استفاده، مبلمان کلاسیک است. همین سبک به علت تنوع، سبک ها و شاخه های متفاوتی را شامل میشود. یکی از سبک های نامدار مبل کلاسیک فرانسوی است. اگر شما هم اطلاعات چندانی از این مدل ندارید، قصد داریم در این مقاله با مبل کلاسیک فرانسوی بیشتر آشنا شویم و برخی از مهم ترین ویژگی های آن را مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی مبل کلاسیک فرانسوی

بررسی مبل کلاسیک فرانسوی

یکی از اولین ویژگی هایی که باعث میشود که بتوانیم مبل کلاسیک فرانسوی را تشخیص بدهیم، استفاده این سبک از رنگ های خنثی و طرح های نسبتا ساده بر روی آن است. این یعنی تا حد زیادی به ایده آل افرادی که طرفدار سبک مبل کلاسیک هستند . از طرفی، دوست دارند که فضای نسبتا ساده تری داشته باشند، بسیار مناسب است. طرح های ظریف و ساده میتواند جلوه ای خاص و زیبا را به محیط القا کند.

مبل کلاسیک فرانسوی از کجا شروع شد؟

پیشینه ی مبل کلاسیک فرانسوی همانطور که از نامش پیداست، اولین بار از فرانسه ایجاد شد. تا حدودی میتوان این سبک را الهام گرفته از روکوکو دانست. مبلمان فرانسوی رفته رفته در بین اشراف زاده ها شهرت پیدا کرد و در اکثر کاخ ها و خانه های اشرافی فرانسه مورد استفاده قرار گرفت. از آن پس این مدل بین مبلمان کلاسیک نامدار تبدیل شد و حتی امروزه به وفور از آن استفاده میشود.

مبل کلاسیک فرانسوی از کجا شروع شد؟

ویژگی های مبلمان کلاسیک فرانسوی چیست؟

قطعا یک سری از ویژگی هایی هستند که باعث میشوند تا بتوانیم مبل کلاسیک فرانسوی را از دیگر انواع تشخیص داد. با دانستن این موارد میتوانیم درک بهتری از این مبلمان داشته باشیم. یک سری از ویژگی ها مثل مدل پارچه و طراحی چهارچوب و اسکلت مبلمان و … از جمله مواردی است که میتوانیم با استفاده از آن تشخیص این مدل راحت تر میشود.

پارچه و سبک طراحی

از اولین گزینه هایی که میتوان برای مبل کلاسیک فرانسوی نام برد و به آن اشاره کرد، مدل پارچه، طراحی، رنگ و هر چیزی که مربوط به این بخش باشد، است. در خیلی از مواقع ممکن است با مبل های کلاسیکی برخورد کرده باشید که از پارچه هایی با طرح های ساده استفاده کند، احتمالا مبل کلاسیک فرانسوی بوده است. در اصل از همان ابتدا یکی از مولفه هایی که در طراحی این مبل ها استفاده شد، سبک خاص پارچه و طراحی های آن بود. هر چقدر که طراحی ساده تر و شکیل تر باشد، میتواند مارا به این سبک نزدیک تر کند. در واقع مبل کلاسیک خودش یکی از سبک هایی است که به خاطر داشتن طرح و نقش های فراوان، در هر محیطی جلب توجه میکند.

پارچه و سبک طراحی
پارچه و سبک طراحی

از طرفی به جز استفاده کردن از رنگ های خنثی و اکثرا سفید و شیری و … نقوش برجسته ای که بر روی آن به کار برده شده هم اهمیت بالایی در این مدل دارند. به اصطلاح هر چقدر کم تر، بهتر!

مبل کلاسیک فرانسوی، از منبت کاری های شلوغ خبری نیست!

با دقت کردن به مبل کلاسیک اولین چیزی که به خاطرتان خطور میکند، چیست؟ به جز رنگ و پارچه، صد در صد به منبت کاری های زیبا و نقوش هنرمندانه فکر میکنید. اما در مبل کلاسیک فرانسوی قضیه کمی متفاوت میشود. همانطور که پیش تر اشاره شد، در این سبک سعی شده تا با حفظ همان ظاهر غنی و فوق العاده، سادگي نيز حفظ شود. مثل مورد قبلي، در اينجا هم منبت كاري و طرح و قاب مبل كلاسيك فرانسوي از طرح هاي ساده و زيبا، كم جا و با رنگ هاي زيبا و خنثي استفاده ميكند. همين ويژگي ها باعث شده تا بتوان از مبل كلاسيك فرانسوي در سالن ها و پذیرایی ها استفاده کرد. فرقی نمیکند که سالن خانه تان کوچک باشد با بزرگ.

مزیت این مبل در این است که با توجه به ابعاد و اندازه در همه منازل، حتی خانه های کوچک میتوان از مبل فرانسوی کلاسیک استفاده کرد.

رنگ چوب

یکی دیگر از ویژگی هایی که عموما در مبل کلاسیک فرانسوی شاهد آن هستیم، رنگ چوب و پایه های آن است. اکثرا از رنگ های قهوه‌ای و طیف های مختلف آن برای جلوه بیشتر استفاده میشد که همخوانی زیادی هم با رنگ پارچه دارد. البته این را در نظر داشته باشید که این مبل در طول سالیان متمادی تغیرات زیادی را به خود دیده و راه به نسبت طولانی طی کرده تا با سلیقه امروزی ترکیب شده است.

مبل کلاسیک فرانسوی در منازل ایرانی

سبک مبل کلاسیک فرانسوی آمیخته به فرهنگ و سلیقه همان کشور است. اگر دوست دارید که از آن در دکوراسیون داخلی خانه تان استفاده کنید به این نکته توجه کنید که قطعا سبک دکوراسیون خانه تان باید کلاسیک باشد. از طرفی استفاده نکردن بیش از حد از لوازم دکوری جز ملزومات به حساب می آید. این مبل باید در فضای خلوت قرار بگیرد تا بتواند جلوه و زیبایی خودش را به محیط القا کند.

مبل کلاسیک فرانسوی در منازل ایرانی

در موارد بعدی اگر خانه کوچکی دارید، سعی کنید که عموما رنگ های روشن را برای خود انتخاب کنید تا فضای بزرگ تر به نظر برسد. با انتخاب یک چیدمان زیبا و متناسب با فضای اتاق نشیمن به راحتی میتوانید دکوراسیون ایده آل خود را در خانه اجرا کنید. نکته ای که در مورد این مبل ها وجود دارد، مدل پشتی و نشیمن گاه آن است. در این سبک سعی شده تا حالت ساده و صافی در طراحی به کار برده شود و همانند قطعات یک پازل، با کنار هم قرار گرفتنشان، زیبایی را ایجاد کنند.

مبل کلاسیک فرانسوی از جمله مبل هایی است که توجه افراد زیادی را به خودش جلب کرده. ویژگی هایی وجود دارد که باعث میشود بتوانیم این مبل ها را تشخیص بدهیم و از آن در دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنیم. فرق این مدل با سایر مبل های کلاسیک این است که سادگی را ترجیح میدهد. این یعنی بیشتر از رنگ های روشن و خنثی استفاده میکند. اگر خانه ی کوچکی دارید، میتوانید روی این مبل حساب باز کنید. از طرفی دیگر خبری از طرح های شلوغ در پایه و دسته های مبل نیست. در این مقاله سعی کردیم با مبل فرانسوی کلاسیک و ویژگی های آن آشنا شویم.