روش شستشوی مبل راحتی

مبل های راحتی از آن دسته از مبل هایی هستند که امکان دارد هر لحظه کثیف و آلوده شوند. شستشوی مبل راحتی روش های گوناگونی دارد. فرقی نمیکند که لکه ی روغن روی آن نشسته باشد یا آبرنگ و لوازم رنگ آمیزی! اگر به هر دلیلی مبل راحتی که در منزل استفاده میکنید دچار کثیفی و لک شد، بهتر است که سریع تر برای رفع آن اقدام کنید. هر چقدر که زمان بیشتری را با لکه سپری کنید، شانس خلاص شدن از دست آن را هم کم تر میکنید.

پس هر قدر که بیشتر درباره خلاصی از دست لکه و آلودگی بیشتر بدانیم، میتوانیم به سرعت و تا جای ممکن از ماندگاری آنها جلوگیری کنیم. از آنجا که اکثرا این دسته از مبل ها رنگ های روشنی دارند، اقدام سریع و فوری برای تمیز کردن آن هم ضروری میشود. در این مقاله قصد داریم که درباره روش شستشوی مبل راحتی در خانه اطلاعات بیشتری کسب کنیم و در صورت لزوم از آن استفاده کنیم.

روش شستشوی مبل راحتی

انواع روش های شست و شوی مبل راحتی

راه های زیادی برای تمیز کردن لکه های چربی و یا مداد و مداد شمعی کودکان از روی مبل های راحتی وجود دارد. اما اگر همین تمیز کردن به درستی انجام نشود امکان دارد که به پارچه و بافت آن آسیب های زیادی وارد کنند. به همین دلیل اولین کاری که برای پاک کردن لکه ها و کثیفی ها برای مبل های راحتی در نظر میگیریم، نوع لکه است. با این کار دیگر شستشوی مبل راحتی به فرایندی نسبتا راحت تبدیل میشود. پس بهتر است در ابتدای کار موادی را که میتوانیم با استفاده از آن به شستشوی مبل راحتی بپردازیم را به خوبی بشناسیم و از آنها به درستی استفاده کنیم.

شستشوی مبل راحتی با بخارشوی

اولین پیشنهاد ما  برای تمیز کردن انواع لکه ها، استفاده کردن از بخار شوی میباشد. دیگر نوع لکه و میزان آن اهمیت چندانی برای ما ندارد. به راحتی میتوانید با انخاب یک شوینده ی ملایم و مناسب، با استفاده از این وسیله نه تنها بخش های کثیف، بلکه کل مبل راحتی خودتان را تمیز و آراسته کنید. استفاده از این وسیله به تخصص خاصی نیاز ندارد و شستشوی مبل راحتی را برای شما ساده تر از همیشه خواهد کرد. فقط به این نکته توجه کنید که بهتر است به میزان لازم تمیز کاری کنید. استفاده به صورت غیر استاندارد و بیش از حد ممکن، میتواند باعث آسیب دیدن پارچه مبل بشود یا حتی رنگ و رو رفتگی را برای شما به یادگار بگذارد. پس درست و به موقع استفاده کنید.

شستشوی مبل راحتی با بخارشوی
شستشوی مبل راحتی با بخارشوی

انواع شوینده مناسب برای از بین بردن لکه

نکته ای که در هر مرحله باید به آن توجه کنید، انتخاب درست مایع شوینده برای مبل است. بستگی به نوع و میزان لکه های روی مبل دارد اما همیشه باید بدانید که در هر شرایطی، مهم است که متناسب با وضعیت عمل کنید. یعنی اگر لکه هایی بر روی مبل راحتی دیدید که به احتمال خیلی سمج نیست، پس زیاده روی نکنید و با توجه به شرایط تصمیم بگیرید. برای شستشوی مبل راحتی انواع و اقسام شوینده ها و مواد پاک کننده در بازار وجود دارد. هر کدام از آنها ویژگی های خود را دارند و برای لکه های مختلف کاربرد دارند. اگر مبل راحتی شما رنگ روشن بود، پس چه بهتر! اگر لکه ای دید که ظاهر آن را زشت و زننده میکرد، در صورت استفاده به میزان لازم، حتی میتوانید از وایتکس و سفید کننده استفاده کنید. اما به میزان لازم!

انواع شوینده مناسب برای از بین بردن لکه
انواع شوینده مناسب برای از بین بردن لکه

این کار هم باعث باز شدن رنگ مبل میشود و لکه ها را از بین میبرد. اما باید به اندازه و اصولی استفاده کنید. زیاده روی در این کار باعث آسیب زدن به پارچه  و بافت آن خواهد شد.

خط قرمز برای مبل های رنگی

خاصیت سفید کننده ای وایتکس را دست کم نگیرید. اگر مبل شما رنگ روشنی دارد، به هیچ عنوان برای شستشوی مبل راحتی از این مواد استفاده نکنید. نتیجه ی استفاده از این ماده برای این رنگ پارچه ها، رنگ و رو رفتگی مبل را در بر خواهد داشت. اینکه پیش تر به بحث تناسب استفاده اشاره کردیم، در این نوع رن ها به هیچ وجه مورد قبول نیست.

شستشوی مبل راحتی با سرکه

و اما ممکن است که دل و جرئت استفاده کردن از ابزار ها و یا مواد شوینده را نداشته باشید. حق هم دارید. اگر تجربه ای در این زمینه ندارید، منطقی است که اعتماد به نفس برای استفاده از آنها را هم نداشته باشید و به عواقب بد کار فکر کنید. به هر حال ممکن است که به پارچه و بافت آن آسیب بزنید و به جای ثواب، کباب شوید.

یکی از روش هایی که برای شستشوی مبل راحتی مخصوصا در خانه به آن اشاره میشود، استفاده از سرکه است. سرکه یکی از ماود طبیعی است که از قدیم به میکروب کشی و قدرتش تمیز کردنش معروف بوده! از آنجا که کاملا طبیعی است و از مواد شیمیایی برای درست کردن آن استفاده نشده، پس راه حل ایمنی برای شستشوی مبل راحتی هم به حساب می‌آید. میتوانیدمقداری سرکه و آب را با هم مخلوط کنید و با یک پارچه تمیز روی لکه بکشید. روشی طبیعی و ایمن! فقط بعد از استفاده از سرکه برای شستشوی مبل راحتی به فکر راه چاره برای از بین بردن بووی آن هم باشید. البته که آنقدر هم شدید نیست ولی به هرحال بوی سرکه جریان دارد.

شستشوی مبل راحتی با سرکه
شستشوی مبل راحتی با سرکه

چه نتیجه‌ای میتوانیم بگیریم؟

مبل های راحتی از آن دسته از مبلمان هایی هستند که با توجه به ماهیتشان، امکان ندارد که در خانه ای وجود نداشته باشند. اما گاهی اوقات راه فراری از لکه ها و کثیفی های ناخواسته روی مبل نداریم. شستشوی مبل راحتی با روش های مختلفی حتی در خانه امکان پذیر است. اگر طرفدار استفاده از ابزار ها باشید، بخارشوی اولین پیشنهاد ما برای تمیز کردن بود. و اما در مراحل بعدی استفاده از سرکه و مواد شوینده، تنها راه حل های موجود برای از بین بردن لکه ها هستند. در این مقاله روش های مختلف شستشوی مبل راحتی را با هم مورد بررسی قرار دادیم و انواع مختلف راهکار های تمیز کاری را برای محافظت بیشتر از مبل ها ارائه دادیم.