دکوراسیون داخلی منزل یکی از مواردی است که در سال‌های اخیر مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است. در این بین سبک‌های متفاوتی از چیدمان دکوراسیون داخلی توسط طراحان ارائه شد که با سلایق افراد همخوانی داشته باشد. یکی از این سبک‌های پرطرفدار، چیدمان به روش کلاسیک است که با گذشت سالها هنوز هم، بین افراد زیادی از محبوبت برخوردار است. اگر شما هم طرفدار این مدل برای چیدن سالن پذیرایی خود هستید، باید بدانید که پیروی از برخی اصول و قوائد چیدمانی می‌تواند به زیبایی هر چه بیشتر منزل کمک کند. از آنجا که استفاده از مبل کلاسیک، یکی از ملزومات داشتن خانه‌ای به این سبک است، در این مقاله قصد داریم تا با نحوه‌ی چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک آشنا شویم. اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن این سبک دکوراسیون در خانه‌ی کوچک خود هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. 

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

اصول چیدمان مبلمان کلاسیک در منازلی با متراژ پایین!
اصول چیدمان مبلمان کلاسیک در منازلی با متراژ پایین!

چرا چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک اهمیت دارد؟

یکی از سبک‌های بسیار محبوبی که همچنان در بسیاری از منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد، سبک دکوراسیون کلاسیک می‌باشد. در این بین، یکی از اصلی‌ترین عناصری که در هر منزلی، برای تکمیل کردن دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد، مبلمان می‌باشد. واضح است که استفاده از انواع مبلمان کلاسیک یکی از لازمه‌های این سبک خواهد بود. به همین ترتیب، اگر بدانیم که چطور به صورت درست و اصولی به چیدمان این آیتم در منزل بپردازیم. قطعا تا حد زیادی به نتیجه‌ی دلخواه نزديک شده‌ايم. اما از آنجا که امروزه، شاهد افزایش روز افزون آپارتمان‌های کوچک در سطح شهر هستیم، بهتر است که به اصول چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک بیشتر بپردازیم. توجه به این موضوع می‌تواند به داشتن دکوراسیون داخلی بهتر در منازل آپارتمانی کمک کند. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین نکات پیرامون این موضوع خواهیم زپرداخت.

چرا چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک اهمیت دارد؟
چرا چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک اهمیت دارد؟

فضای مناسب را در منزل ایجاد کنید

در بیشتر موارد، برای شروع کار بهتر است که به فضای مناسب و محل قرار گیری مبلمان کلاسیک توجه کنید. برای داشتن پیدمانی بهتر، اول از همه تمام نقاط قابل توجه در سالن پذیرایی را مورد بررسی قرار دهید. این کار باعث می‌شود که با شناسایی بهترین محل برای چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک، فضایی زیبا و در عین حال، استاندارد را برای اتاق نمیشن خود ایجاد کنید. اگر فضای اتاق به حالت مربع یا مستطیل شکل بود، می‌توانید با ایجاد کردن یک چیدمان فرضی، بهترین مکان را انتخاب کنید. یکی دیگر از مواردی که می‌توانید از آن برای انتخاب بهتر کمک بگیرید، این است که از پنجره‌ها و محل قرار گرفتن آنها به خوبی استفاده کنید. برای این کار می‌توانید در صورت امکان، روشن‌ترین قسمت پذیرایی را با قرار دادن مبلمان کلاسیک، زیباتر کنید.

فضای مناسب را در منزل ایجاد کنید
فضای مناسب را در منزل ایجاد کنید

ایجاد یک نقطه‌ی کانونی 

یکی از مواردی که می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین چیدمان را برای مبلمان کلاسیک در منزل داشته باشید، این است که با ایجاد کردن یک نقطه‌ی کانونی در قسمت اصلی سالن پذیرایی، زیبایی این مبلمان را بیش از پیش نمایش دهید. این منطقه می‌تواند فضای اصلی نشیمن را مشخص کرده و مرکز اصلی منزل باشد. برای ایجاد کردن این قسمت، با استفاده از فرش و استفاده از آن در بزرگترين قسمت منزل، به راحتی فضای مورد نظر خود را ایجاد کنید.

این را هم بخوانید: روش صحیح چیدمان مبلمان با ۳ ترفند ساده!

استفاده از مبلمان در این قسمت و چیدمان سایر عناصر دکوراتیو حول محور آنها، به چیدمان سایر قسمت‌های منزل بپردازید. یکی دیگر از نکاتی که به شما کمک خواهد کرد، این است که با مبنا قرار دادن تلویزیون، با استفاده از خلاقیت خود، اقدام به چیدن مبل کنید. در این توجه داشته باشید که استفاده از فرش با ابعاد متناسب با فضای سالن پذیرایی،  می‌توانید به خلق فضایی بهتر بپردازید.

استفاده از مبلمان با تعداد نفرات کم‌تر

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک برای شما اتفاق بی‌افتد، تعداد نفرات مبل خواهد بود. از آنجا که چیدمان باید متناسب با فضای کوچک باشد، پیشنهاد می‌شود که از مبل با تعداد نفرات کمتر استفاده کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد که با ایجاد فضایی متناسب با متراژ، نتیجه‌ی دلخواه را به دست آورید.. توجه داشته باشید که در تمامی مراحل، هدف اصلی ایجاد یک فضای آرام و در عین حال زیبا، به سبک کلاسیک خواهد بود.

استفاده از مبلمان با تعداد نفرات کم‌تر
استفاده از مبلمان با تعداد نفرات کم‌تر

استفاده از مبل‌هایی با چثه‌ی کوچک

در دنیای طراحی مبلمان، روش‌های بسیار متفاوتی برای خلق یک مبل آن هم به سبک کلاسیک وجود خواهد داشت. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که باعث محبوبیت بیش از حد این سبک مبل در بین عموم مردم شد، داشتن منبت کاری‌های خاص و زیبا در قسمت‌های اصلی مبل بود. با این اوصاف، این مبلمان از چثه‌ی بزرگ‌تری نسبت به سایر مدل‌ها دارد. به همین دلیل اگر مشتاق استفاده از مبل کلاسیک در خانه آن هم با متراژ کم هستید، بهتر است از مبل‌هایی با جثه‌ی کوچکتر استفاده کنید.

 

استفاده کم‌تر از لوازم دکوراتیو 

برای داشتن سال پذیرایی ایده‌آل و همچنین چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک، باید علاوه بر نکات بالا به موارد دیگری نیز توجه کنید. به عنوان مثال به دلیل داشتن فضای کم در خانه و همچنین استفاده از مبلمان کلاسیک به عنوان عنصر اصلی، از لوازم دکوراتیو تا حد امکان استفاده نکنید. استفاده به صورت متناسب می‌تواند زیبایی و تناسب بصری را در منزل ایجاد کند. و حتی فضای مناسب برای رفت و آمد را نیز مهیا کند. 

استفاده کم‌تر از لوازم دکوراتیو 
استفاده کم‌تر از لوازم دکوراتیو

سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی در دیرباز تا به الان، از جایگاه ویژه‌ای در بین علاقه مندان به دکوراسیون داخلی برخوردار بوده است. همانطور که می‌دانید، استفاده از مبلمان کلاسیک به عنوان اصلی‌ترین عنصر در این سبک چیدمانی، اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل، افرادی زیادی هستند که تمایل به استفاده از مبل کلاسیک در خانه کوچک دارد. رعایت برخی نکات مانند توجه به نقطه‌ی کانونی در منزل، انتخاب رنگ و طرح مناسب و همچنین استفاده درست و بجا از فرش، از جمله مواردی هستند که به شما برای ایجاد چیدمان کلاسیک و استفاده از مبلمان در منازل کوچک را می‌دهند. در این مقاله سعی کردیم با بررسی نکات و مراحل چیدمان مبل کلاسیک در خانه کوچک، به موارد مهم پیرامون آن بپردازیم. در نتیجه بتوانیم با استفاده از آنها، منزلی زیبا و به سبک کلاسیک حتی در خانه کوچک خود داشته باشیم.