ایجاد تغییرات در دکوراسیون داخلی یکی از مسائلی است که توجه به آن می‌تواند به داشتن ظاهری زیبا در منزل کمک فراوانی کند. به همین دلیل است که امروزه سبک‌های متفاوتی از چیدمان فضای داخلی ایجاد شده‌اند که می‌توانید با انتخاب سبک مناسب، فضایی زیبا و جذاب را در خانه به وجود بیاورید. از آنجا که مبلمان تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی خانه ایفا می‌کند. بهتر است که با دانستن روش صحیح چیدمان مبلمان می‌توانیم با استفاده درست و اصولی از فضای داخلی، به زیبایی منزل کمک فراوانی کنیم. در این مقاله قصد داریم تا با بررسی و اصول و قواعد ضروری، با مراحل مختلف چیدمان مبلمان در منزل آشنا شویم.

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

ترفند چیدمان جدید منزل
ترفند چیدمان جدید منزل

چرا باید روش صحیح چیدمان مبلمان منزل را جدی بگیریم؟

همانطور که می‌دانید، ایجاد فضای داخلی زیبا تاثیر بسیار بالایی در روحیه افراد ایفا می‌کند. به همین دلیل امروزه با دنیای گسترده‌ای از سبک‌های مختلف چیدمانی در منزل مواجه هستیم که بهتر است بهترین آن را برای خانه خود انتخاب کنیم. اما برای انتخاب و ایجاد بهترین سبک دکوراسیون باید با نکات پیرامون این قضیه آشنایی بیشتری پیدا کنیم. عوامل مختلف زیادی هستند که در این انتخاب نقش اساسی خواهند داشت. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت که روش صحیح چیدمان مبلمان به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار، اهمیت بسیار بالایی خواهند داشت. اما برای داشتن چیدمان درست، می‌بایست با اصول و قوانین خاصی در این حوزه آشنا بود و از آنها در چیدمان منزل بهره گرفت. در ادامه به بررسی مهم‌ترین این نکات می‌پردازیم و با هر کدام به صورت کامل آشنا خواهیم شد. 

چرا باید روش صحیح چیدمان مبلمان منزل را جدی بگیریم؟
چرا باید روش صحیح چیدمان مبلمان منزل را جدی بگیریم؟

فضای منزل را بررسی کنید

به جرات می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین پیش نیازها برای انتخاب چیدمان درست و اصولی منزل، توجه به ابعاد و فضای در دسترس است. خانه‌هایی با متراژهای گوناگون یکی از اصلی‌ترین معیارهایی هستند که برای تصمیم گیری از آنها استفاده می‌شود. اگر خانه‌ی شما متراژ کمی دارد، باید در نظر داشته باشید که یکی از مناسب‌ترین روش صحیح چیدمان مبلمان، قرار دادن آنها در گوشه‌ی دیوار و به صورت L می‌باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از این نوع چیدمان در منزل به این خاطر است که داشتن سبک چیدمانی مدرن و ساده می‌تواند تاثیر بیشتری بر زیبایی سالن پذیرایی داشته باشد. از طرفی صرفه‌جویی در فضای خانه نیز یکی دیگر از دلایل انتخاب این نوع چیدمان می‌باشد.

فضای منزل را بررسی کنید
فضای منزل را بررسی کنید

و اما خانه‌هایی با متراژ زیاد

اگر شما هم جز افرادی هستید که در منزل، فضای بیشتری برای چیدمان در اختیار دارید، باید بدانید که برای چیدمان درست منزل می‌بایست نکاتی را رعایت کنید. در این صورت دست شما برای انتخاب سبک مورد علاقه‌تان باز است. پس به راحتی می‌توانید از بین سبک‌های مختلف مثل کلاسیک، مدرن و یا مینیمال، یکی را انتخاب کرده و سپس، به چیدمان مبلمان فکر کنید. در این صورت بهتر است که با در نظر گرفتن یک نقطه‌ی کانونی در سالن پذیرایی، مبل‌ها را با فاصله‌ی مناسب از هم چیده و در کنار آن از آیتم‌های مکمل مثل انواع میز عسلی و جلو مبلی استفاده کنید. ترکیب این موارد می‌تواند به عنوان روش صحیح چیدمان مبلمان در منزل مورد استفاده قرار بگیرد. 

روش صحیح چیدمان منازل با متراژ بزرگ
روش صحیح چیدمان منازل با متراژ بزرگ

انتخاب درست سبک چیدمانی منزل

در ادامه برای دانستن روش چیدمان صحیح مبلمان باید بدانید که انتخاب سبک دکوراسیون داخلی جز موارد مهم در این زمینه شناخته می‌شوند. به عنوان مثال اگر از مبلمان راحتی استفاده می‌کنید، باید بدانید که آیتم‌ها و اکسسوری‌های مناسب این فضا تاثیر بسیار زیادی در چیدمان درست و اصولی ایفا خواهند کرد.  همانطور که بیش‌تر به آن اشاره کردیم با انتخاب درست این مورد می‌توانید تا حد زیادی به مقصد نهایی نزدیک شوید. در مرحله‌ی بعدی برای ایجاد کردن جلوه‌ی بهتر، می‌توانید با چیدمان مناسب سالن پذیرایی زیبایی منزل را دو چندان کنید و از آن لذت ببرید. در این خصوص می‌توانید با گرفتن مشاوره در این حوزه، از نهایت فضای در دسترس استفاده مفید کرده و آن را مطابق میل خود، چیدمان کنید.

انتخاب درست سبک چیدمانی منزل
انتخاب درست سبک چیدمانی منزل

روش صحیح چیدمان مبلمان؛ رعایت تناسب بین اجزا

روش‌های گوناگونی برای چیدمان مبلمان وجود دارد که با توجه به سلیقه‌ی شما، انتخاب و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بین باید در نظر داشته باشید که یکی از نکات مهم پیرامون این موضوع، رعایت تناسب و تعادل بین اجزای دکوراسیون داخلی می‌باشد. به همین دلیل روش صحیح چیدمان مبلمان تا حد زیادی وابسته به حفظ تعادل و تناسب اجرای مختلف دکوراسیون با هم می‌باشد. یکی از موارد مهم در این زمینه، ایجاد فاصله‌ی مناسب بین مبل‌ها برای سهولت رفت و آمد می‌باشد. هر چقدر که فاصله‌ی بین مبل‌ها، تناسب داشته باشد، زیبایی بصری بیشتری نیز خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود که با چیدمان درست و مناسب، نقطه ضعف فضا را تا حد زیادی کاهش داده و نتیجه‌ی مطلوب‌تری داشته باشید. 

روش صحیح چیدمان مبلمان؛ رعایت تناسب بین اجزا
روش صحیح چیدمان مبلمان؛ رعایت تناسب بین اجزا

حفظ تضاد در چیدمان را جدی بگیرید

مبلمان در دکوراسیون داخلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند. به همین علت انتخاب درست مبلمان، چیدمان صحیح آنها و … تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون داخلی خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است که با انتخاب رنگ مناسب، کمی به فضای داخلی خود روح و جان ببخشید. برای این کار می‌توانید با ایجاد تضاد رنگی بین اجزای مبلمان، فضایی زیباتر خلق کنید. انتخاب کوسن‌هایی با رنگ مکمل و همچنین استفاده از رنگ‌های هیجان انگیز برای مبلمان تک‌نفره از جمله اقداماتی است که برای زیباتر شدن چیدمان منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه انتخاب رنگ‌ مناسب در کنار دانستن روش صحیح چیدمان مبلمان از مهم‌ترین مواردی هستند که باید مورد توجه‌ قرار بگیرند. 

این را هم بخوانید: ۶ نکته مهم برای تغییر دکوراسیون منزل با کمترین هزینه‌‌‌!

دکوراسیون داخلی زیبا یکی از مواردی است که به زیبایی هر چه بیشتر منزل کمک خواهد کرد. این اصل مهم تا حد زیادی با روحیه افراد در ارتباط بوده و تاثیر قابل توجهی در این زمینه ایفا می‌کند. از آنجا که مبل‌ها یکی از عناصر اصلی مورد استفاده در منازل هستند، دانستن روش صحیح چیدمان مبلمان می‌تواند به خلق فضایی زیباتر کمک فراوانی بکند. در این خصوص رعایت برخی نکات مانند تاثیر متراژ منزل، انتخاب سبک چیدمانی مناسب و همچنین رعایت تناسب بین اجزا در نتیجه‌ی نهایی نقش بسیاری خواهند داشت. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی روش صحیح چیدمان مبلمان، با نکات مهم آن آشنا شده و از آن در دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنیم.