دکوراسیون داخلی یکی از مهم‌ترین عناصری است که نقش مهمی را در زیبایی ظاهری منزل ایفا می‌کنند. هر فردی با توجه به سلیقه و نوع چیدمان، می‌تواند انواع مختلفی از سبک‌های داخلی را برای دکوراسیون خود در نظر بگیرد. انواع مختلف سبک‌ها مثل کلاسیک، مدرن و مینیمال از جمله پرطرفدار ترین سبک‌هایی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما در این بین بهتر است نیم‌نگاهی به سبک دکوراسیون وینتج نیز داشته باشیم. با شناخت بهتر این سبک، می‌توانید از ترکیب‌های زیبای آن استفاده کرده و از آن استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم تا با دکوراسیون به سبک وینتج بیشتر آشنا شده و آن را مورد ارزیابی قرار دهیم. در ادامه با عناصر مهمی که در این سبک نقش دارند، آشنا می‌شویم.

آشنایی با سبک دکوراسیون وینتج و اجزای اصلی آن
آشنایی با سبک دکوراسیون وینتج و اجزای اصلی آن

دکوراسیون به سبک وینتج چیست؟

یکی از دکوراسیون‌های داخلی محبوب در این سال‌ها، دکوراسیون به سبک وینتج است که با داشتن ترکیب رنگ‌های خنثی و تیره، زیبایی بصری منحصر به فردی را ایجاد کرده است. این مدل در سال‌های 1990 به بعد بیش از گذشته شناخته شد و در نقاط مختلف دنیا، مورد استفاده گسترده قرار گرفت. در يك تعريف كلي و جامع براي اين مدل بايد به استفاده از آشيايي اشاره كرد كه بعد از گذشت مدت زمان طولاني از مد بودنشان، دوباره مورد استفاده قرار گرفته و در دكوراسيون هاي خانه خودنمايي مي‌كنند.

دکوراسیون به سبک وینتج چیست؟
دکوراسیون به سبک وینتج چیست؟

تاریخچه

یکی از عوامل ایجاد کننده این سبک، گذر از دوران جنگ جهانی دوم بود. بعد از سالهای جنگ، مردم برای ساخت و بازسازی خانه‌هایشان، مجبور به استفاده از اشیای دست دوم در منزل شدند که همین دلیلی شد برای ایجاد دکوراسیون به سبک وینتج!

ترکیب رنگی یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده این سبک دکوراسیون است.
ترکیب رنگی یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده این سبک دکوراسیون است.

آن چیزی که از دکوراسیون داخلی وینتج وجود دارد، داشتن ظاهری کلاسیک و قدیمی به محیط افراد انتقال می‌دهد. جالب است بدانید که این مدل از طراحی داخلی هیچ قائده و قانون خاصی نداشته و  سختی زیادی برای داشتن آن نخواهید داشت. فقط کافی است تا آیتم‌هاي مورد نظر و نزديك به آن را انتخاب كرده و با سليقه و همچنين توجه به معماري خانه، شروع به چيدمان آن بكنيم.

چه آيتم‌هايي در دكوراسيون به سبك وينتج مورد استفاده قرار مي‌گيرند؟

شايد با خود فكر كنيد كه وينتج از جمله مدل‌هايي است كه چيدمان آن دشواري‌هاي خاص زيادي را به همراه دارد. اما بايد بگوييم كه كاملا در اشتباه هستيد. براي داشتن فضاي داخلي به اين سبك، مي‌بايست در نظر داشته باشيد كه تنها با استفاده از آيتم‌هاي مرسوم و استاندارد در كنار بهره بردن از ذوق و سليقه، مي‌توان به سادگي خانه را به اين روش چيدمان كرد.

عناصر مهم و کلیدی در سبک دکوراسیون وینتج
عناصر مهم و کلیدی در سبک دکوراسیون وینتج

مانند بسیاری از دکوراسیون‌های داخلی، وینتج نیز از موارد خاص اما متداولی در خود بهره می‌گیرد. استفاده از تمامی موارد در خانه برای داشتن آن ضروری نیست، اما باید بدانید که با ترکیب درست و اصولی، می‌توان بهترین بهره را از آن برد. استفاده از انواع مبل راحتی و کلاسیک، فرش و قالیچه مناسب در کنار توجه به رنگ و جلوه‌ی دیوارها، می‌تواند از جمله موارد اصلی و تشکیل دهنده این سبک باشد. در ادامه به بررسی نقش هرکدام از این موارد در دکوراسیون به سبک وینتج خواهیم پرداخت.

نقش مبل در دکوراسیون به سبک وینتج

از آنجا که در هر خانه‌ای توجه ویژه‌ای به مبلمان می‌شود، باید این نکته را بدانیم که از کدام مدل مبل استفاده کنیم. مبل راحتی و در عین حال مبلمان به سبک کلاسیک از جمله آیتم‌هایی هستند که تاثیر بسزایی در وینتج دارند. هرچقدر که از مدل‌های قدیمی تقلید کنیم، بیشتر به هدف اصلی آن نزدیک خواهیم شد.

نقش مبل در دکوراسیون به سبک وینتج
نقش مبل در دکوراسیون به سبک وینتج

در مواردی حتی می‌توانید به جای خرید، تعمیر مبل را جایگزین کنید و از زیبایی‌های آن بهره‌مند شوید. در همین حال بهتر است که از ترکیب رنگی آن ها نیز غافل نشوید. با انتخاب درست و هوشمندانه، می‌توانید دکوراسیون به سبک وینتج را تا حد زیادی در خانه‌تان پیاده سازی کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین خدمات تعمیر مبل از سراسر کشور

نقش فرش و قالیچه در خانه

به جرئت می‌توان گفت که ایتن مدل از جمله مواردی است که اهمیت زیادی به فرش ها و کانون اصلی خانه می‌دهد. انتخاب فرش و یا حتی قالیچه مناسب و چیدمان صحیح و مناسب می‌تواند عامل کلیدی در زیبایی منزل ایفا کند. به عنوان مثال با قرار دادن فرش در مرکز و ایجاد یک کانون صحبت و گفت‌وگو مي‌توان مطمئن شد كه تا نيمه راه را طي کرده‌اید.

نقش فرش و قالیچه در خانه
نقش فرش و قالیچه در خانه

دیوار و نقش آنها

چه چیزی شما را به یاد سبک های کلاسیک و اصیل خواهد انداخت؟ استفاده از مبل‌های چرمی که صد البته جای خود را دارند اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌ايد كه نقش ديوار و رنگ آن چه تاثيري در دكوراسيون به سبك وينتج خواهد گذاشت؟

دیوار و نقش آنها در کوراسیون داخلی
دیوار و نقش آنها در کوراسیون داخلی

با توجه به اصولي كه پيش‌تر به آن اشاره كرديم بايد اين نكته را خاطر نشان كرد كه تنها با رعايت موارد ساده مي‌توان اين دكوراسيون را در خانه ايجاد كرد. از آنجا كه رنگ‌هاي خنثي اهميت ويژه‌ای در این سبک داشتند، پس بهتر است که دیوارهای خانه از این زیبایی بی‌نصیب نماند.

دیوار و نقش آنها در کوراسیون داخلی
دیوار و نقش آنها در کوراسیون داخلی

کاغذ دیواری با طرح‌های ساده  و رنگ‌هایی با همین طیف، تاثیری بیش از آنچه میپندارید در خانه خواهند داشت. در کنار این موارد استفاده درست و مناسب از انواع تابلوها، آیتم های دکوراتیو و سایر اشیای تزئینی، جلوه بسیار زیبایی به محیط خواهد داد. استفاده از انواع گلدان و گلهای آپارتمانی هم تاثیر زیادی در زیبایی خواهد گذاشت.

دکوراسیون به سبک وینتج؛ بایدها و نبایدها!

دکوراسیون داخلی جز مواردی است که هر فردی به روش خودش آن را پیاده سازی خواهد کرد. امروزه سبک های مختلفی از دکوراسیون داخلی ایجاد شده است که وینتج، طرفداران خاص خودش را پیدا کرده است. استفاده از این سبک چیدمانی در منزل مستلزم رعایت برخی نکات ساده اما مهم است که هر کدام با قرار گرفتن در کنار هم، نتیجه نهایی را در بر خواهند داشت. استفاده از مبل های مناسب، فرش ها و قالیچه ها در کنار ترکیب رنگی مناسب، همگی از عوامل مهمی هستند که نقش مهمی را در دکوراسیون به سبک وینتج ایفا می‌کنند. در این مقاله سعی کردیم تا با پرداختن به سبک وینتج، آشنایی بیشتری با آن پیدا کنیم. و در نتیجه بتوانیم آیتم های مورد نیاز برای پیاده سازی آن را بهتر شناخته و با ترکیب های درست، از آنها استفاده کنیم.