در دنیای دکوراسیون داخلی تعداد بی‌شماری از شبکه‌های چیدمانی وجود دارد که هر کدام با توجه به ویژگی‌های خاص خود، مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته‌اند. در این بین ممکن است که بعضی از این سبک های چیدمانی به گوش شما آشنا نباشند. سبک دکوراسیون ترانزیشنال یکی از همین موارد است که  با پیروی کردن از سبک خاصی، زیبایی و جذابیت قابل توجهی به منزل خواهد بخشید. از آنجا که ممکن است شما هم با این سبک آشنایی کافی را نداشته باشید، در این مقاله قصد داریم تا با بررسی سبک دکوراسیون ترانزیشنال، با ویژگی‌های اصلی این سبک از چیدمانی بیشتر آشنا شده و بتوانم با رعایت استانداردهای مورد نیاز، به بهترین نحو ممکن، به اجرای آن در منزل بپردازیم. 

مدت زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

نگاهی دقیق‌تر به سبک دکوراسیون ترانزیشنال

چیدمان منزلی زیبا، نیازمند تطبیق آن با سلیقه و روحیات افرادی است که در آن زندگی می‌کنند. با گذر زمان و ایجاد طرح‌های فراوانی از لوازم منزل، ممکن است که حس گمراهی را در برخی از افراد ایجاد کند. با این حال سبک دکوراسیون ترانزیشنال یکی از مواردی است که با ترکیب کردن عناصر متفاوت با هم، باعث ایجاد سبکی خاص در چیدمان منزل شده است. در یک بیان کلی می‌توان گفت که این سبک از عناصر و المان‌های مختلفی برگرفته از چیدمان کلاسیک و مدرن  تشکیل شده است که در ترکیب با هم، نتیجه‌ی جذاب و جدیدی ایجاد خواهد کرد. استفاده از مبلمان کلاسیک، رنگ‌های گرم و در کنار المان‌هایی با طراحی مدرن، از جمله مواردی هستند که به ایجاد شدن این سبک کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی بیشتر عوامل مهم و سازنده سبک ترانزیشنال خواهیم پرداخت و هر کدام را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

نگاهی دقیق‌تر به سبک دکوراسیون ترانزیشنال
نگاهی دقیق‌تر به سبک دکوراسیون ترانزیشنال

مبلمان مناسب، چیدمانی خاص و زیبا

به جرات می‌توان گفت که مبلمان هر منزلی، یکی از اصلی‌ترین المان‌هایی است که باعث ایجاد فضایی زیبا خواهد شد. به این ترتیب، مهم است که با انتخاب درست این المان در منزل، به اجرای دکوراسیون مورد علاقه  خود در خانه بپردازید. در هنگام چیدمان دکوراسیون ترانزیشنال بهتر است که از مبلمان کلاسیک و یا ترکیبی در منزل استفاده کنید. این سبک به عنوان یکی از مناسب‌ترین موارد در زمینه دکوراسیون شناخته می‌شود. در هنگام انتخاب مبلمان مناسب باید تا حد زیادی به رنگ و طرح این المان توجه کنید. استفاده از انواع مبلمان نئوکلاسیک نیز می‌توانند به زیبایی بیشتر منزل شما کمک کنند. 

مبلمان مناسب، چیدمانی خاص و زیبا
مبلمان مناسب، چیدمانی خاص و زیبا

تم رنگی در دکوراسیون ترانزیشنال

همانطور که می‌دانید رنگ‌ها تاثیر بسیار بالایی در روحیات افراد خواهند گذاشت. به این ترتیب با دانستن و انتخاب رنگ مناسب می‌توان به سادگی به اجرای این سبک چیدمانی در منزل پرداخت.  به این منظور می‌توان از رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم و رنگ‌های گرم مانند قهوه‌ای در قسمت‌های مختلف منزل استفاده کرد. این موارد باعث می‌شوند که سایر عناصر به کار رفته در دکوراسیون، جلوه‌ی بیشتری داشته باشند و با ایجاد کردن فضایی مناسب و آرامش‌بخش، به اجرای این سبک کمک فراوانی بکنند. توجه داشته باشید که رعایت تناژ رنگی در تمامی المان‌های مختلف در خانه باید یکی از اولویت‌های اصلی شما باشد.

تم رنگی در دکوراسیون ترانزیشنال
تم رنگی در دکوراسیون ترانزیشنال

پس زمینه را خنثی انتخاب کنید

در این خصوص بهتر است بدانید که استفاده از رنگ‌های خنثی در پس زمینه دکوراسیون تاثیر بسیار زیادی در ایجاد دکوراسیون ترانزیشنال خواهد داشت. 

دکوراسیون ترانزیشنال، متریال مناسب را بشناسید 

اینکه از چه متریالی در منزل استفاده می‌کنید، اهمیت بالایی در شناخت سبک مناسب خواهد داشت. به همین علت بهتر است بدانید که در دکوراسیون ترانزیشنال استفاده از هر عنصر و المانی با متریال چوبی و سرامیکی در الویت قرار خواهد گرفت. با استفاده از کمی خلاقیت می‌توان به ترکیبی مناسب از استفاده از هر کدام دست پیدا کرد. به عنوان مثال اگر در مبلمان یا عسلی‌های مورد استفاده از چوب به کار برده شده بود، بهتر است که با ترکیب آن با المان‌های سرامیکی جذابیت بیشتری به منزل خود هدیه دهید. در هر مرحله از چیدمان به یاد داشته باشید که استفاده از این عناصر آن هم به اندازه، از جمله مواردی است که به اجرای راحت‌تر این سبک چیدمانی کمک خواهد کرد. 

دکوراسیون ترانزیشنال، متریال مناسب را بشناسید 
دکوراسیون ترانزیشنال، متریال مناسب را بشناسید

دنیای فلزات را وارد منزل کنید

در بیشتر سبک‌های دکوراسیونی و چیدمانی در منزل، استفاده از لوازم فلزی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در زیبایی محیط اطراف خود داشته باشد. از همین رو می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و از انواع مختلف اکسسوری‌های فلزی در خانه استفاده کنید. یک ساعت دیواری با تزئینات زیبا، مجسمه و یا هر المان دکوری که با منزلتان بیشترین تطابق را داشته باشد، قابل استفاده خواهد بود.

از اکسسوری‌ها غافل نشوید

در ادامه در هنگام چیدمان دکوراسیون ترانزیشنال بهتر است که از اهمیت انواع اکسسوری و سایر لوازم دکوراتیو غافل نشوید. این بدین معنی است که جزییات همواره ازارزش و اهمیت بالایی در هنگام ایجاد دکوراسیون در منزل برخوردار خواهند بود. انواع مجسمه‌های چوبی، المان‌های مدرن و با زوایای هندسی از جمله اصلی‌ترین مواردی خواهند بود که  در هنگام تکمیل این سبک مورد استفاده قرار میگیرند. 

از اکسسوری‌ها غافل نشوید
از اکسسوری‌ها غافل نشوید

نور پردازی در دکوراسیون ترانزیشنال

در هر منزلی بهتره بردن از نور کافی از جمله نکاتی است که باعث می‌شود زیبایی محیط دو چندان دیده شود. در این خصوص نیز می‌توان به اهمیت بالای نور در دکوراسیون ترانزیشنال اشاره کرد. به همین ترتیب بهتر است که با استفاده کردن از انواع آباژور، لوستر و سایر لوازم مرتبط، فضایی ایده‌آلی را ایجاد کنید.

این را هم بخوانید: ۵ نکته برای نورپردازی در منزل در سال ۲۰۲۴!

نور پردازی در دکوراسیون ترانزیشنال
نور پردازی در دکوراسیون ترانزیشنال

در هر منزلی، ایجاد کردن دکوراسیون زیبا و منحصر به فرد از جمله مواردی است که توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. به همین دلیل، سبک های بسیار زیادی از نحوه چیدمان و دکور کردن منزل ایجاد شد که هر کدام با سلیقه و روحیات قشر خاصی از افراد، تطابق خواهد داشت. دکوراسیون ترانزیشنال نیز یکی از همین موارد است که امروزه توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. داشتن ویژگی‌های متعددی نظیر استفاده از مبلمان ترکیبی، رنگ‌های خاص و همچنین اکسسوری‌هایی با متریال مشخص، از جمله اصلی‌ترین مواردی هستند که در ایجاد کردن این سبک نقش اساسی را ایفا می‌کنند. در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی بیشتر دکوراسیون ترانزیشنال، با ویژگی‌های اصلی این سبک آشنا شده و بتوانیم با توجه به استانداردهای معین، به اجرای درست آن در منزل بپردازیم.