بی شک یکی از اصلی ترین بخش های دکوراسیون داخلی هر منزلی را مبل های آن تشکیل میدهند. مبل ها با توجه به سبک و مدلی که دارند، به روش های مختلف چیده و نگهداری می‌شوند. در این بین یکی از سبک های پرطرفدار از سال های گذشته تا به امروز، مبل های چوبی هستند. اما خرید مبل فقط بخشی از ماجرا است. چرا که اگر ندانیم که چطور و به چه صورتی از آن استفاده کنیم، به مروز زمان دچار آسیب شده و ظاهر زیبای خود را از دست خواهد داد. نگهداری از مبلمان چوبی روش ها و قائده و قانون خاص خودش را دارد که اگر به آن توجه شود، نه تنها باعث حفظ کیفیت مبل شده بلکه طول عمر و کارایی آن را نیز افزایش خواهد داد. در این مقاله قصد بررسی شرایط و نکات نگهداری مبل چوبی خواهیم پرداخت.

مدت زمان تقریبی مطالعه این مقاله 8 دقیقه می‌باشد.

چطور از مبل های چوبی نگهداری کنیم؟

قطعا همه‌ی ما زیبایی را دوست داریم و به آن احترام می‌گذارییم. دکوراسیون داخلی هر خانه بازتاب روحیه و ذوق و سلیقه افراد ساکن آن است. مبل چوبی نیز به عنوان یکی از عناصر پرطرفدار از سال‌های گذشته تا به الان، شاهد میهمانی ها و دورهمی‌های خانوادگی بوده است. اما خرید مبل همیشه با هزینه های زیادی همراه است. به همین علت است که نگهداری مبل چوبی یکی از نکاتی است که باید آن را بشناسید و به کار ببندید.

چطور از مبل های چوبی نگهداری کنیم؟
نحوه نگهداری درست و اصولی از انواع مبلمان چوبی

نگهداری صحیح از مبلمان چوبی‌تان نه تنها باعث کم کردن هزینه های اضافی برای تعمیر می‌شود بلکه زیبایی و کیفیت خود را تا سال‌ها حفظ خواهد کرد. در ادامه به برخی اط مهم‌ترین نکات برای نگهداری از مبل خواهیم پرداخت. رعایت هرکدام از این موارد حتی به تنهایی، تاثیر چشم گیری در نتیجه خواهد گذاشت.

رطوبت و دمای هوا

چوب از جمله عناصری در طبیعت به شمار می‌رود که به رطوبت و تغییرات آب و هوایی حساس است. درست است که مبل چوبی معمولا از چوب های مستحکم مانند گردو تهیه می‌شوند اما باید این نکته را در نظر داشت که نگهداری مبل چوبی در شرایط آب و هوایی نامناسب، یکی از عوامل مخرب برای آن محسوب می‌شود.

نگه داشتن مبل از عوامل محیطی ناپایدار مثل رطوبت بالا باعث افزایش طول عمر چوب‌ها خواهد شد
نگه داشتن مبل از عوامل محیطی ناپایدار مثل رطوبت بالا باعث افزایش طول عمر چوب‌ها خواهد شد

یکی از اصلی ترین دلایلی که از مبل چوبی در محیط های باز استفاده نمیشود نیز همین بوده است. بهتر است که برای نگهداری مبل چوبی، آن هم به شکل درست، مبلمان را دور از عوامل محیطی و شرایط جوی ناپایدار قرار دهید. حتی نور خورشید اگر بیش از اندازه به قسمت های چوبی بتابد، باعث آسیب رساندن به بافت و حتی تغیر رنگ آن خواهد شد.

نظافت دوره‌ای مبلمان چوبی

تمیز کردن دوره ای مبل یکی از راه کار هایی است که طول عمر آن را افزایش میدهد. می‌توانید با پارچه نمدار به صورت دوره‌ای اقدام به تمیز کردن آن بکنید. لازم نیست که هر روز این روند را تکرار کنید. اما به یاد داشته باشید که هر چقدر که فواصل زمانی مناسب را برای این کار انتخاب کنید، بهتر است.

نظافت دوره‌ای مبلمان چوبی
نظافت دوره‌ای مبلمان چوبی

نگهداری مبل چوبی؛ ترک خوردگی و شکستگی

گاهی اوقات ممکن است که در اثر استفاده طولانی مدت از مبلمان، شاهد آسیب دیدگی هایی در قسمت های مختلف آن باشید. در این شرایط باید هر چه سریعتر اقدام به تعمیر مبلمان کنید. تعمیر یکی از بهترین و البته کم هزینه ترین روش موجود برای شما است.

مراقبت و نگهداری مبل چوبی؛ ترک خوردگی و شکستگی
مراقبت و نگهداری مبل در برابر ترک خوردگی و شکستگی

حتی اگر در این زمینه تخصص دارید، میتوانید با کمی حوصله و دقت خودتان اقدام به روف ترک خوردگی های آن کنید. در این حالت برای نگهداری مبل چوبی و دور نگه داشتن آن از اسیب های احتمالی، آن را از هوای سرد و گرم دور نگه دارید. انقباض و انبساط باعث تشدید ترک خوردگی ها و در نتیجه شکستن آن را در پی خواهد داشت.

نگهداری مبل چوبی و رنگ آن

رنگ ها هم مثل هر ماده شیمیایی دیگری، آسیب پذیر هستند و ممکن است در اثر ترکیب شدن با بعضی از مواد، واکنش نشان داده و پاک شوند. رنگ ها یکی از عناصر زیبایی در مبل های چوبی هستند که نگهداری از آن نیاز دقت و سلیقه دارد.

نگهداری درست و اصولی از رنگ مبلمان
نگهداری درست و اصولی از رنگ مبلمان

تا حد امکان سعی کنید که از مواد شیمیایی و پاک کننده های قوی برای تمیز نگه داشتن مبل استفاده نکنید. این کار نه تنها نگهداری مبل چوبی را تهدید میکند بلکه باعث خوردگی رنگ هم خواهد شد.

سعی کنید تا حد امکان از قرار دادن جسم تیز در نزدیکی آن  دوری کنید. زیرا امکان کنده شدن رنگ مبل توسط این وسایل بسیار بالاست. علاوه بر کنده شدن ممکن است که به قسمت چوبی مبل نیز آسیب برساند.

نمونه‌ای از تاثیر رنگ چوب مبل در دکوراسیون داخلی
نمونه‌ای از تاثیر رنگ چوب مبل در دکوراسیون داخلی

یکی از نکاتی که باید از آن دوری کنید، گذاشتن اشیای خیس روی چوب است. این کار در دراز مدت باعث می‌شود که لکه های سفید و بزرگی بر روی مبل ظاهر شود. در نگهداری مبل چوبی سعی کنید که به جای تمیز کردن آن با آب و مواد شوینده و پاک کننده، از واکس های تمیز کننده و مخصوص این کار استفاده کنید.

مراقبت از مبلمان چوبی و نگه‌داری صحیح از آن
مراقبت از مبلمان چوبی و نگه‌داری صحیح از آن

اگر لکه هایی بر روی بدنه چوب وجود داشت که از بین نرفت، آن را با جسم تیز مثل انواع اسکاچ تمیز نکنید. تعمیر مبل و  نگهداری مبل چوبی نیاز سلیقه و حوصله است. این کار نه تنها باعث از بین رفتن لکه نمی‌شود بلکه اثر ساییدگی بر روی آن باقی خواهد ماند.

حواستان به موریانه باشد

کرم چوب خوار یا به اصطلاح موریانه، از جمله حشراتی است که ممکن است گریبان گیرتان شود. در شهر های شمالی مخصوصا احتمال اینکه دچار این مشکل شوید بیشتر خواهد بود. به این منظور برای نگهداری مبل چوبی و مطمئن شدن از نداشتن موریانه و حشرات دیگر، حتما تمام شیار ها و تورفتگی های آن را چک کنید و در صورت لزوم سم پاشی را انجام دهید.

نگهداری مبل چوبی و ترفند های آن
ترفند های نگه داشتن درست و اصولی از مبلمان چوبی

نتیجه‌گیری

نگهداری مبل چوبی راه کار های ساده اما مهمی را شاکل می‌شود. داشتن آگاهی لازم و کافی در این رابطه می‌تواند در هزینه های نگهداری این وسایل بسیار کمک کننده باشد. استفاده از اک کننده های مجاز، شرایط محیطی ثابت و مناسب نیز از جمله عوامل مهم در زمینه نگهداری مبل چوبی محسوب می‌شوند. در این مقاله با روش های مختلف برای نگهداری از مبل های چوبی پرداختیم و راهکار ها و روش های نگهداری مختلف آن را مورد بررسی بیشتر قرار دادیم.