در دنیای امروزه، طیف بیشماری از طرح ها و سبک های مختلف برای دکوراسیون داخلی در نظر گرفته شده است. ممکن است که در این بین دکوراسیون بوهو یا سبک خاص بوهمیان گه‌گاهی به گوشتان خورده باشد. اما در واقع آیا میدانید که این سبک چیست و از چه قائده و قانونی در خود استفاده میکند؟

زمان تقریبی مطالعه‌ی این مقاله 14 دقیقه میباشد.

طراحی دکوراسیون بوهو در منزل
قوائد و اصول چیدمان منزل به سبک بوهو

برای آشنایی کلی با سبک دکوراسیون بوهو دیزاین باید بدانید لزوم داشتن دکوراسیون داخلی، ایجاد هماهنگی و هارمونی دقیق اجزا با هم نیست. این دقیقا چیزی است که سبک دکوراسیون و چیدمان بوهو با خود به همراه داشت. علارقم زیبایی و خلاقیت فراوانی که در این سبک وجود دارد، کمتر خانه‌ای در ایران و فرنگ ایرانی وجود دارند که از این سبک استفاده کند.

طراحی دکوراسیون بوهو در منزل
استفاده از انواع آیتم‌ها و لوازم دکوری در چیدمان و سبک بوهو

در این مقاله قصد داریم تا بیشتر با دکوراسیون بوهو آشنا شده و آن را از دیدگاه های مختلفی بررسی کنیم. در ادامه به بیان برخی از مهم ترین ویژگی‌ها و المان‌های مهم در چیدمان بوهمیان پرداخته و سعی میکنیم تا اصول داشتن خانه‌ای با این دکوراسیون را برشماریم.

طراحی دکوراسیون بوهو در منزل
میتوانید از انواع مختلف لوازم و اکسسوری های دکوری و همچنین برنگ های مختلف استفاده کنید.

سبک دکوراسیون بوهو یا بوهمیان چیست؟

بوهو ساده شده کلمه بوهمیان(Bohemian) به سال های گذشته و مردمان کوچ نشین اروپای مرکزی برمیگردد. احتمالا تا حدودی با افراد کولی در فرهنگ اروپا آشنایی داشته باشید. این مردمان به علت مهاجرت های فراوانی که داشته‌اند، با فرهنگ های مختلفی از غرب تا شرق آشنا بودند. شاید بتوان افراد کولی را به عشایر خودمان نیز تشبیه کرد.

سبک دکوراسیون بوهو یا بوهمیان
سبک دکوراسیون بوهمیان یکی از دکوراسیون‌های داخلی مورد علاوه در سال 2023 به شمار میرود.

همین مهاجرت های زیاد باعث ایجاد نا هماهنگی‌های زیادی در نوع پوشش و البته سبک دکوراسیون و چیدمان این قبایل شد. سبک بوهو تقریبا در همین بازه ایجاد شد. استفاده از مجموعه‌ی زیادی از رنگ‌ها، طرح و نقش‌ها در این چیدمان به مروز زمان طرفداران زیادی پیدا کرد. امروزه نیز شاهد استفاده گسترده از این سبک چیدمان بوهو در مناطق مختلف دنیا هستیم.

سبک دکوراسیون بوهو یا بوهمیان
تزئین با انواع لوازم دکوری در سبک بوهمیان

به عنوان خلاصه میتوان دکوراسیون بوهو را به یک قانون مرتبط کرد: استفاده از هرچیزی آزاد و بلامانع میباشد. این به این معنی که دیگر ترسی از استفاده از رنگ‌های مختلف، فرش، تابلو، انواع مبلمان راحتی و هیچ چیز دیگری وجود ندارد. یک چهارچوب بی قانون، توانست زیبایی و سبک منحصر به فرد چیدمان بوهو در منازل را ایجاد کند.

سبک دکوراسیون بوهو یا بوهمیان
در دکوراسیون بوهو میتوان از انواع مختلف مبل های راحتی در منزل استفاده کرد.

باید بگوییم که استفاده از بوهو نه تنها باعث زیبایی و خاص جلوه دادن خانه خواهد شد، بلکه در روحیه شما نیز تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. در ادامه به برخی از ویژگی‌های این سبک اشاره میکنیم و با اصول آن آشنا میشویم.

سبک دکوراسیون بوهو یا بوهمیان
از جمله ویژگی های سبک بوهو از استفاده از رنگ های متنوع و زیاد میباشد.

در سبک دکوراسیون بوهو خبری از سخت گیری نیست!

بله درست است. شاید تا همین چند سال گذشته فکر میکردید که همه چیز باید با هم هماهنگ و هارمونی داشته باشد. این قانون تا حدودی صادق است البته در دکوراسیون های مدرن، مینیمال، کلاسیک و … .

سبک دکوراسیون بوهو
استفاده از انواع مختلف آیتم ها و رنگ ها در دکوراسیون داخلی بوهو

اما شاید برای شما جالب باشد تا بدانید در دکوراسیون بوهو و چیدمان خانه به این روش، نیازی به هارمونی و هماهنگی اجزا با هم ندارید. پیشینه‌ی چیدمان بوهمیان به مناطق اسکاندیناوی و حومه آن مربوط میشود. با توجه به فرهنگی که در آن منطقه غالب شده، استفاده از هر چیزی در بوهو امکان پذیر است.

سبک دکوراسیون بوهو
یکی از میزیت های این سبک از دکوراسیون این است که هیچ نیازی به هارمونی اجزا با هم نداریم.

رنگ صورتی و سبز را دوست دارید؟ پس با خیال راحت دیوار ها را رنگ کنید و مبلمان راحتی و سایر آیتم هارا به خانه اضافه کنید.

بیشتر بخوانید: خرید مبل راحتی از بازار مبل شریعتی

از گل و گیاه در خانه استفاده کنید

در دکوراسون بوهو یکی از مهم ترین اصل‌ها استفاده کردن از انواع گیاهان بزرگ و کوچک در خانه است. هر جایی را که فکرش را بکنید میتواند محل مناسبی برای قرار دادن این گل و گیاه در دکوراسیون و چیدمان بوهو باشد.

گل و گیاه در خانه در دکوراسیون بوهو
استفاده از انواع مختلف گل و گیاه در دکوراسیون بوهو زیبایی محیط را دو چندان میکند.

میتوانید طبقاتی را به دیوار نصب کرده و آن را انواع گل و گیاه رنگی مزین کنید؛ یا در مقابل در کنار مبلمان راحتی گلدان های بزرگ با گل های زیبا بگذارید.

گل و گیاه در خانه در سبک چیدمان بوهو
در خانه هایی که از بوهو برای دکوراسیون خود استفاده میکنند، میتوانید از گل ها برای تزئین محیط استفاده کنید.

دکوراسیون بوهو و تابلو‌ها

از انواع و اقسام تابلو با نقوش مختلف استفاده کنید. هیچ ایرادی ندارد که با سایر اجزا همخوانی نداشته باشد. مهم هم نیست. دکوراسیون بوهو به هیچکدام از این موارد اهمیتی نمیدهد. همین که چیزی را استفاده کنید که دوستش دارید، از الویت بالایی برخوردار میباشد.

دکوراسیون بوهو و تابلو‌ها
استفاده از تابلو ها برای تزئین دیوار ها یکی از اصول چیدمان بوهمیان در خانه است.

هر طرح و نقشی را که در چیدمان بوهمیان استفاده کنید، مورد استقبال قرار خواهد گرفت. استفاده کردن از انواع تابلو ها و نقوش سنتی ایرانی و یا اروپایی زیبایی خاصی در دکوراسیون بوهمیان ایجاد میکند. به اصطلاح  هر چیزی که به فکر شما برسد میتواند جلوه‌ای به شدت زیبا در خانه ایجاد کند.

دکوراسیون بوهو و تابلو‌ها
لوازم دکوری و اکسسوری ها جز اصلی در این مدل از دکوراسیون داخلی به شمار میروند.

از انواع مبل‌ها در دکوراسیون بوهو استفاده کنید

از آنجا که مبل‌ها جزئی از موارد اصلی در دکوراسیون بوهو و البته دکوراسیون های داخلی به شمار می‌روند، میتوانید از انواع مدل های مختلف آن به صورت آزادانه استفاده کنید. در این بین معمولا خرید مبل های راحتی از بهترین گزینه ها برای استفاده در این دکوراسیون های بوهو به شمار میروند. اما استفاده از سایز مبلمان هم میتواند زیبایی های خاص خودش را به نمایش بگذارد.

انواع مبل‌ها در دکوراسیون بوهو
استفاده از مبل های راحتی و حصیری از انتخاب های مناسب این سبک میباشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مبل راحتی از دلاوران

دکوراسیون بوهو و رنگ‌ها

نکته قابل توجهی که در این سبک دکوراسیون و چیدمان بوهمیان وجود دارد این است که اصلا به استفاده از رنگ خاصی محدود نیستیم. هیچ نیازی نیست که از طیف های رنگی استفاده کنیم که لزوما با هم همخوانی داشته باشند.

دکوراسیون بوهو و رنگ‌ها
از مزیت های دکوراسیون بوهو، نداشتن محدودیت در انتخاب رنگ ها میباشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین رنگ برای مبلمان

هر رنگی زیبایی های خاص خودش را به نمایش خواهد گذاشت و چون هیچ محدودیتی در این مورد نداریم، دستمان برای انتخاب رنگ مورد علاقه کاملا باز است. میتوانید مبل های بنفش را با فرش‌های سنتی قرمز رنگ ست کنید. و یا هر جایگزینی که در ذهن خود آن را تجسم میکنید.

دکوراسیون بوهو و رنگ‌ها
استفاده از رنگ های شاد و جذاب یکی از اثول اصلی در دکوراسیون بوهمیان است.

فرش و قالیچه را از یاد نبرید

استفاده از انواع فرش ها و قالیچه‌های طرح دار هیچ محدودیتی ندارد. به هر حال که در دکوراسیون داخلی خانه حداقل به یکی از آنها احتیاج پیدا خواهی کرد. اما نکته‍ای که در دکوراسیون بوهو وجود دارد این است که از هر سبکی که دوست داشته باشید میتوانید استفاده کنید.

فرش و قالیچه
استفاده از انواع فرش ها و قالیچه ها در بوهو

از چه سبک فرشی در خانه استفاده کنیم؟

قالیچه های سنتی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها در این سبک چیدمانی بوهو دیزاین به شمار میروند. تنها چیزی که در این مدل باید برای شما اهمیت داشته باشد، این است که چه چیزی را دوست دارید و با آن سر شوق می‌آیید. سنتی و یا حتی مدرن! به یاد داشته باشید که هیچ چهارچوبی در بوهو وجود ندارد.

فرش و قالیچه
استفاده از انواع فرش و قالیچه در دکوراسیون بوهو از اولین پیشنهاد های موجود میباشد.

نورپردازی در دکوراسیون بوهو

از نکات مهم و قابل توجه بعدی نورپردازی و روشنایی مناسب فضا است. در این بین استفاده از انواع لوستر ها با هر طرحی که فکرش را بکنید، مجاز است و زیبایی را به ارمغان خواهد آورد. در کنار آن استفاده از آنواع آباژور‌ها در کنار مبل ها و آیتم های اصلی باعث شاداب نشان دادن دکوراسیون بوهو میشود.

نورپردازی در دکوراسیون بوهو
استفاده از آباژور ها، ریسه های رنگی و نوری در چیدمان بوهمیان

اکسسوری و دکوری‌ها را جدی بگیرید

به عنوان نکته آخر باید اشاره کنم که دکوری‌ها نقش اساسی در چیدمان بوهو دارند. از انواع مختلف ساعت‌ها با طرحهای مختلف و حتی نا متوازن گرفته تا انواع و اقسام کوسن‌ها، شال مبل و…. . هر چیزی که به نظرتان به زیبایی و خاص شدن آن کمک خواهد کرد، استفاده کنید.

اکسسوری و دکوری‌ها
نمونه استفاده از انواع دکوری و اکسسوری ها در دکوراسیون بوهو

از مجسمه‌های کوچک و بزرگ در گوشه و کنار خانه استفاده کنید و حتی از پرده‌هایی با طراحی خاص و ویژه بهره بگیرید. استفاده همزمان از این موارد در دکوراسیون داخلی شما معجزه خواهد کرد.

اکسسوری و دکوری‌ها
استفاده از انواع دکوری، مجسمه و گل و گیاه در دکوراسیون داخلی و چیدمان بوهو یا بوهمیان

دکوراسیون بوهو و چیدمان خانه به این سبک آنقدر زیباست که دل هر آدمی را با خود میبرد. استفاده از هر چیزی در این مدل از چیدمان آزاد است. هیچ محدودیتی در استفاده از رنگ‌ها و طراحی‌ها وجود ندارد و همه چیز به خود شما بستگی دارد. از تابلو‌ها، مبل راحتی، ساعت و فرش و … و هر چیزی که دوستش دارید استفاده کنید و از نتیجه لذت ببرید. در این مقاله سعی کردیم تا با اصول کلی دکوراسیون و چیدمان بوهو آشنا شده و بتوانیم از آن در منزل استفاده کنیم.